Postmenopozal dönemdeki kadınlarda cinsel mitlere inanma durumunun, menopoz tutum ve semptomları ile ilişkisi
Relationship of believing in sexual myths with the menopause attitudes and symptoms in postmenopausal women
- Tez No: 618074
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Her kadının, menopoz semptomları ve menopoza yönelik tutumu, birçok farklı etmenden etkilenmektedir. Bu araştırmanın amacı, postmenopozal dönemdeki kadınlarda cinsel mitlere inanma durumunun, menopoz tutum ve semptomları ile ilişkisini incelemektir. Tanımlayıcı ve analitik tipteki araştırmanın evrenini, Zonguldak ili Çaycuma ilçesinde yaşayan 40-64 yaşları arasındaki 4361 kadın oluşturdu. Örneklemde, araştırmaya dâhil etme kriterlerine uyan 424 kadın yer aldı. Veriler kişisel bilgi formu, cinsel mitler ölçeği (CMÖ), menopoz tutum değerlendirme ölçeği (MTDÖ) ve menopoz semptomlarını değerlendirme ölçeği (MSDÖ)'ni içeren bir soru formu kullanılarak, öz-bildirim yöntemi ile toplandı. Bağımlı değişkenin CMÖ, bağımsız değişkenlerin MTDÖ ve MSDÖ olduğu araştırmada, verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Each woman's menopause symptoms and attitudes regarding these symptoms are affected by various factors. This study aims to examine the relationship of believing in the sexual myths with menopause attitudes and symptoms in postmenopausal women. The population of this descriptive and analytical study included 4361 women who were between 40 and 64 years and living in Çaycuma county of Zonguldak province. The study sample included 424 women complying with the inclusion criteria. Data were collected using a self-report method and a questionnaire form including personal information form, Sexual Myths Scale (SMS), Menopause Attitude Assessment Scale (MAAS) and Menopause Rating Scale (MRS). The dependent variable was SMS and independent variables were MAAS and MRS in this study. Study data were analyzed using descriptive statistics and Spearmen's correlation analysis.