İmplantasyon sonrası erken dönemde ölçülen serum β HCG değerlerinin gebelikte oluşan erken ve geç komplikasyonların prediksiyonundaki yeri
The relationship between initial HCG levels and early or late pregnancy compli̇cathi̇ones in pregnancies following in vitro fertilization
  1. Tez No: 399108
  2. Yazar: AYNURA NAJAFALİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Amaç: HCG sinsityal trofoblastlardan sentezlendiğinden erken gebelikte düşük serum düzeyleri bozulmuş trofoblast proliferasyonu, invazyonu ve fonksiyonu ile ilişkili olabilir. Bu nedenle erken gebelikte düşük serum β –hCG değeri ileri gebelikte abortus , preeklampsi ve IUGG hastalığı ve bu hastalığın şiddeti açısından prediktif olabilir. Bizim çalışmamızın amacı tüp bebek tedavisi sonrası gebe kalan hastalarda; erken dönemde abortuslar, geç dönemde ise preeklampsi, IUGG ile erken (embriyo transferinden 12-14 gün sonra ) serum β –hCG değeri arasında ilişkiyi araştırmaktır. Tasarım: Retrospektif vaka-kontrol çalışması. Malzemeler ve yöntemler: Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi'nde 2005-2012 yılları arasında IVF sonrası gebe kalan hastalarda yapılan retrospektif bir çalışmadır. Bu çalışmada 2005-2012 yılları arasında 391 hastaya ait 412 gebelik siklusuna ait veriler değerlendirildi . IVF sonrası gebeler abortus ile sonuçlanan ve devam eden gebeler grubu olarak düzenlendi ve her 2 grupta embriyo transferinden 12 veya 14 gün sonra ölçülen ilk β –hCG ortalama değerleri kıyaslandı. Doğumla sonuçlanan gebelikler preeklampsi gelişen ve gelişmeyen şeklinde 2 çalışma grubuna ayrıldı. Bu iki grupta da embriyo transferinden 12 veya 14 gün sonra ölçülen ilk β –hCG ortalama değerleri kıyaslandı. Tekiz doğum yapan olgular IUGG gelişen ve gelişmeyen şeklinde tekrar iki çalışma grubuna ayrıldı ve embriyo transferinden 12 veya 14 gün sonra ölçülen ilk β –hCG ortalama değerleri kıyaslandı. Sonuç: Çalışmanı oluşturan toplam 412 gebeliğin 63'ü (%15.29) biyokimyasal gebelik, 89'u (%21.60) klinik abortus, ve 260'ı (% 63.11) doğum ile sonuçlanmıştır. Serum 12 .ve 14. gün β –hCG değerleri değerlendirildiğinde ve gebelikleri abortus ile sonlananlarda bu değerin istatistiksel açıdan anlamlı düşük olduğu (147, 6 ± 193,9 IU/l ve 383.7± 493,9 IU/l), de- vam eden gebeliklerde ise yüksek olduğu (227,7 ± 132,2 and 571.0 ± 403,9 IU/l) (p=0.001 ve p=0.05) saptandı. . Ayrıca çalışmada 12. gün β-hCG değerlerine göre ROC analizi oluşturulup, AUC hesaplanarak klinik abortusu öngörmede eşik β-hCG değerlerini de analiz ettik .
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN INITIAL HCG LEVELS AND EARLY OR LATE PREGNANCY COMPLİCATHİONES IN PREGNANCIES FOLLOWING IN VITRO FERTILIZATION Objective: To evaluate whether initial levels of hCG in pregnant patients after an IVF-ICSI cycle is related with abortion and development of preeclampsia and IUGG. Design: Retrospective case-control study. Materials and Methods: IVF and obstetric records of 412 patients who had a pregnancy after an IVF from 2005 to 2012 were evaluated. Serum β –hCG levels on day 12 and 14 after embryo transfer were compared between patients who were treated with IVF and had a pregnancy that was complicated with abortion or not . Serum β –hCG levels on day 12 and 14 after embryo transfer were also compared between patients who had a birth that was complicated with preeclampsia or IUGG or not. Results: A total number 412 pregnancy patients (260 births ) were included into the analysis. 89 (%21.60) patients had abortion and 47 (%19) patients had preeclamsia. In patients day 12 and day 14 hCG levels were measured and included to the study. Demographic data of patients were comparable between each group. Day 12 and day 14 b β –hCG values were significantly lower in abortion group (147, 6 ± 193,9 IU/l and 383.7± 493,9 IU/l, respectively) as compared to control group (227,7 ± 132,2 and 571.0 ± 403,9 IU/l, respectively) (p=0.001 and p=0.05, respectively). Day 12 and day 14 β –hCG values also were significantly lower in preeclampsia group (196, 6 ± 139,0 IU/l and 388.2± 269,3IU/l, respectively) as compared to control group (252,1 ± 164,6 and 628.7 ± 448,8 IU/l, respectively) (p=0.04 and p=0.03, respectively). But day 12 and day β –hCG values were not significantly different in IUGG group compared to control group. Conclusions: Initial