Diferansiye tiroid kanserli hastaların depresyon, anksiyete skorları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of health related-quality of life, depression and anxiety scores in patients with differentiated thyroid cancer
- Tez No: 399111
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SAADET TÖRÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ünitemizde takipli diferansiye tiroid kanser(DTK)li kadın hastaların yaşam kalitesi, depresyon ve anksiyete skorlarının saptanması ve tiroid kanseri olmayan bireyler ile kıyaslanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel şekilde tasarlanmıştır. Ünitemizde takipli 114 tiroid kanserli hastanın SF-36, Beck depresyon ölçeği ve Beck anksiyete envanteri skorları tiroid kanseri olmayan, komorbidite oranları benzer olan 101 hastalık kontrol grubu hastalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the health related quality of life, depression and anxiety scores in female patients with differentiated thyroid carcinoma (DTC) and to compare it with controls without thyroid cancer. Methods: Designed as a cross-sectional study. One hundred fourteen female patients with DTC were evaluated with SF-36, Beck's depression inventory and Beck's anxiety inventory and were compared with control group consisting of 101 females without DTC with matched comorbidities.