Premenopozal ve postmenopozal kadınlarda vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin karşılaştırılması
Relationship between serum vitamin D, vitamin B12, folic acid levels and menopausal status of women
  1. Tez No: 399112
  2. Yazar: SABİNA MURADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı; kadınların menapoz durumları ile vitamin D, vitamin B12, folik asit düzeyleri arasındaki olası ilişki ve sistemik etkilerinin belirlenmesidir. MATERYAL ve METOT: Bu çalışma; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı jinekoloji polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 56 premenopoz ve 52 postmenopoz hasta incelenerek yapılmıştır. Hastaların; Vitamin D, vitamin B12 ve folik asit düzeyleri belirlenmiş, diğer tüm bilgiler her hasta için ayrı olmak koşuluyla önceden hazırlanmış forma kaydedilmiştir. Çalışmaya 40 - 64 yaş arasında tedavi almayan hastalar dahil edilmiş ve premenopoz ve postmenopoz olarak iki gruba ayrılarak incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 108 hastanın; yaş ortalaması 49.0±5.9'dur. Premenopozal grubun yaş ortalaması 45.4±2.7 (yaş); iken postmenopozal grubun yaş ortalaması 52.9±5.0'dır. Postmenopoz grupta ortalama vitamin D düzeyi istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksektir. (Premenopoz grupta; 17,85±12,64 olmasına karşın postmenopoz grupta 23.43±14.17, p=0.033). Postmenopozal grupta Vitamin B12 düzeyi istatistiksel olarak anlamlı deerecede daha yüksek bulunmuştur. (Premenopoz grupta; 295.35±102.78 iken postmenopoz grupta 352.54±150.49, p=0.007). Gruplar arasında folik asit düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Hastaların %66.1'inde D vitamini, %4.6'sında B12 vitamini eksikliği saptanmıştır. Her iki vitamin eksikliği yönünden; gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışmada hiç bir hastada folik asit eksikliği saptanmamıştır. SONUÇ: D vitamini eksikliği oranının yüksek saptanması klinisyen için ön tanıda hemen her zaman D vitamin eksikliğinin düşünülmesi gerektiğini ortaya koymuştur. Polikliniğe başvuran hastaların semptomlarının temel nedeni D vitamini eksikliği olabileceği gibi D vitamini eksikliği bu semptomların daha ağır seyretmesine de neden olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the possible relationship between serum vitamin D, vitamin B12, folic acid levels and menopausal status of women. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted at Gazi University Faculty of Medicine Department of Gynecology and Obstetrics. 108 patients, 56 premenopausal and 52 postmenopausal women were prospectively included in this study. All data of each patient, was collected prospectively. Serum levels of vitamin D, vitamin B12 and folic acid were measured and compared between premenopausal and postmenopausal groups. RESULTS: The mean age of 108 patients was found to be 49.0 ± 5.9. Mean age of premenopausal and postmenopausal groups were 45.4 ± 2.7 and 52.9 ± 5.0 respectively. Vitamin D and Vitamin B12 levels were statisticaly significantly higher in postmenopausal group than premenopausal group. The rate of Vitamin D and Vitamin B12 deficiency was found to be 66.1% and 4.6% respectively. In this study folic acid deficiency was not determined in any patient. However, there was no significant difference with regard to Vitamin D, Vitamin B12 and folic acid deficiency between groups. There was not a statistical difference by the means of serum folic acid levels between the two groups. CONCLUSION: In this study, the rate of Vitamin D defiency was found to be higher than expected rates. For this reason the clinician should always consider vitamin D deficiency in related conditions.