Pacemaker ve ICD takılı hastaların acil servise başvuru şikâyetleri / komplikasyonları
Complaints and complications of patients that have pacemaker / ICD device, while they visit the emergency service
  1. Tez No: 399116
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH MEKTEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KELEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nüfus yaşlandıkça kardiyovasküler hastalıklar daha sık olarak görülür hale gelmektedir. Buna bağlı olarak da gittikçe artan sayıda hasta, pacemaker / ICD (Implantable Cardioverter Defibrilator) tedavisine gereksinim duymaktadır. Uygulama sonrasında görülen komplikasyonlar hasta morbiditesi ve mortalitesindeki ve sağlık harcamalarındaki artış ile ilişkilidir (1). Artan vaka sayısı, bu hastaları acil servise getirebilecek pacemaker / ICD sorunları konusunda acil servis doktorlarını bilgilenmeye mecbur kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, pacemaker / ICD cihazı bulunan hastaların acil servise herhangi bir sebeple başvurduğu sırada pacemaker / ICD cihazı ile ilgili olası tanısal ve terapötik sorunları ortaya koymaktır. Çalışmamıza, acil servise herhangi bir sebepten dolayı başvurmuş 88 hasta alınmış ve değerlendirilmiştir. Acil servise ateş şikayeti sebebiyle başvuran hastalar, cihaz ile ilişkili infeksiyon yönünden değerlendirilmelidir. Pacemaker / ICD cihazı bulunan ve acil servise göğüs ağrısı ile başvurmuş olan hastaların çoğunluğuna (% 72,7) yatış verilmiş olduğunun gösterilmesi sebebiyle, göğüs ağrısı ile başvuran ve pacemaker / ICD cihazı takılı olan hastaların yatış gerektirecek“Akut Koroner Sendrom”,“Pulmoner Tromboemboli”gibi ciddi bir hastalığı bulunma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
As the population ages, cardiovascular diseases become more frequent. Thus, growing number of patients need pacemaker / ICD therapy. Complications of pacemaker / ICD therapy are related with the morbidity and mortality and increasing healthcare expenses. Increasing number of patients with pacemaker / ICD, forces emergency medicine doctors to be well informed about these devices and their complications. The goal of this study is to propound the possible diagnostic and therapeutic problems of patients with pacemaker / ICD, when they visit the emergency service for any reason. In our study we evaluated 88 patients that visited the emergency service for any reason and have pacemaker / ICD device. Patients that visited emergency service for fever complaint and have pacemaker / ICD device, should be evaluated for the device related infection. The majority (% 72,7) of the patients that visited emergency service for chest pain complaint and have pacemaker / ICD device, admitted to the hospital. Thus, the patients that visited emergency service for chest pain complaint and have pacemaker / ICD device may have a serious condition such as Pulmonary Embolism, Acute Coronary Syndrome etc. So they should be considered as more critical patient.