Pulmoner tromboemboli saptanan hastalarda tapse, RV/Lv oranı ve biyobelirteçlerin prognoz ve takipte önemi
The importance of tapse, RV/Lv ratio and biomarkers for prognosis and follow-up in patients with pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 399115
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN NADİR EKİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Pulmoner tromboemboli (PTE) tedavi edilmediğinde mortalitesi yüksek seyreden bir hastalık olup tanı anında hastaların yüksek, orta veya düşük riskli olarak belirlenmesi tedavi seçeneklerini ve prognozu belirlemektedir. Çalışmamızın amacı; tanı anındaki serum proBNP ve troponin T, ekokardiyografi (EKO) değerlendirmesindeki PAB (pulmoner arter basıncı) ve TAPSE (triküspit anüler düzlemde sistolik yer değiştirme), pulmoner BT anjiyografide ölçülen RV/LV (sağ ventrikül/sol ventrikül) oranı değerlerinin birbiri ile korelasyonunu incelemek ve bu bulguların mortalite ve prognoz tahminindeki önemini araştırmaktır. Ayrıca PTE'nin önemli bir komplikasyonu olan kalıcı pulmoner arter basıncı yüksekliğini öngörmede bahsedilen parametrelerin rolü olup olmadığı da incelenmiştir. Bu kesitsel çalışmaya, Kasım 2013 ile Haziran 2015 tarihleri arasında kliniğimize PTE tanısıyla yatırılıp tanı ve takibi gerçekleştirilen toplam 80 hasta alındı. Hastaların proBNP, troponin T, EKO'daki PAB ve TAPSE değerleri kaydedildi ve 3 aylık antikoagulan tedavi sonrasında EKO tekrarlanarak PAB ve TAPSE değerleri tekrar ölçüldü. Pulmoner BT anjiyografi görüntülerinden RV/LV oranı elde edildi. Hastaların yaş ortalaması 63,6 ± 16,34 iken %61,2'si kadın idi. Korelasyon analizi sonucunda, RV/LV oranı ile PAB ve biyobelirteçler arasında orta derecede, PAB ile proBNP arasında orta derecede korelasyon saptanırken TAPSE ile diğer parametreler arasında anlamlı negatif korelasyon bulundu. Tanı anında PAB ≥35 mmHg olması ve immobilite advers klinik sonlanım riskini artıran faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Classification of patients with pulmonary tromboembolism as low, intermediate and high risk groups at admission has importance for determination of treatment methods and prediction of prognosis. In this study, blood proBNP and troponine T values, TAPSE (tricuspid annular plane sysytolic excursion) and PAP (pulmonary artery pressure) calculations received from echocardiography (ECHO), RV/LV (right ventricle/left ventricle) ratio obtained from pulmonary CT angiography images were evaluated. We aimed to find out the importance of these parameters for prognosis and mortality prediction. Also correlation analysis between parameters performed. Moreover, we also intended to find out role of these parameters to predict permanent high PAP which is known as an important complication of pulmonary embolism. This cross-sectional study includes 80 patients with pulmonary thromboembolism between November 2013 and June 2015. All patients' proBNP, troponine T values and RV/LV ratio were noted. Also, PAP and TAPSE values that were gained from ECHO had recorded at admission and after 3 months anticoagulant therapy. Mean age for patients was 63,6 (± 16,34) and 61,2 % of patients were women. It is found that there were positive correlations between serum biomarkers, PAP value and RV/LV ratio where there were negative correlations with TAPSE value. Higher values than 35 mmHg for PAP at admission and immobility were predictive of adverse outcomes.