Vücut kitle indeksi ve bel çevresi uzunluğunun periodontal sağlık durumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Association between body mass index and waist circumference with periodontal health state
- Tez No: 399130
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN BAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türk Toplumunda, Obezite ile periodontal hastalık arasında bir ilişki olup olmadığını değerlendirmeyi amaçladık. 950 hasta çaılşmaya alındı.Bunların 551'i kadın, 399'u erkekti.Yaş aralığı 18-75 idi. Tüm hastalara ağız muayenesi yapılarak periodontal hastalık durumu araştırıldı.Bu hastalığın tanısı için sondlamada kanama, plak indeksi, cep derinliği, klinik ataşman seviyesi ve radyografik muayeneler yapıldı.Bu şekilde hastalar; sağlıklı, gingivitis, periodontitis olmak üzere 3 ayrı gruba ayrıldı.Kilolu ve obez hastalar, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen VKİ ve BÇ değerleri esas alınarak saptandı. Periodontal Hastalıkla ilişkili risk faktörleri ortak değişken olarak belirlendi.Bunlar 3 grupta değerlendirildi: 1- Sosyodemografik değişkenler (cinsiyet, yaş, aile gelir durumu, medeni durum, aile birey sayısı), 2- Genel sağlık durumu (DMFT indeksi, sistemik hastalık, ilaç kullanımı, sigara kullanımı) , 3- Oral Sağlık davranışları ( diş fırçalama sıklığı, arayüz bakımı, diş hekimine başvuru sıklığı, kliniğe geliş nedeni). Hastaların VKİ ve BÇ değerleri ile periodontal hastalık arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bulunan bu pozitif ilişki, obezitenin periodontal hastalığın gelişmesinde kabul edilebilir bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Present study aims to determine whether there is an association between periodontal disease and obesity in Turkish population. 950 participants included; 551 women and 399 men, aged 18-75 years. They were underwent periodontal examination bleeding on probing, plac index, pocket depth, clinical attachment level and radyografic examination were all used to access periodontal status.Obesity and overweight were assessed by body mass index and waist circumference using World Health Organization criteria. The covarieties were catogorised into three groups.1- sociodemografic variables (sex, age, family income, education,marital status, number of family members. 2- Oral health behaviors ( toothbrushing habits, use of dental floss or interproximal tooth brush, dental visit frequency. 3- General health status (DMFT index, systemic diseases, using drug, smoking habit). High waist circumference and body mass index were correlated with periodontal disease after adjusting co-varieties. This positive association suggests that obesity is coherent with logically plausible role in the development periodontal disease.