Lise öğrencilerinin futbola yönelik tutumlarının ve beklentilerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Kırşehir örneği)
Examination of the attitudes and expectations of high school students towards the soccer according to the independent variances of personal data (Kirsehi̇r city example)
- Tez No: 399131
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, liselerde öğrenim gören öğrencilerin, futbola yönelik tutumlarını ve beklentilerini belirlemek, kişisel bilgilerinden elde edilen bağımsız değişkenlere göre, tutumlarının ve beklentilerinin farklılaşıp farklılaşmadığını karşılaştırarak incelemektir. Araştırma, nicel araştırma deseni ile değerlendirilmiştir. Araştırmada mevcut durumu ortaya çıkarmayı amaçlayan betimsel ve taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Kırşehir il merkezindeki resmi liselerde öğrenim gören 4526 erkek öğrenci oluşturmuştur. Örneklemini ise Kırşehir il merkezindeki liselerde öğrenim gören 1938 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Güven ve Öncü (2011) tarafından geliştirilen, 19 maddeden oluşan likert tipi,“Futbola Yönelik Tutum Ölçeği”(FYTÖ), araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve“Futbola Yönelik Beklenti Ölçeği”(FYBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 15.0 (Statistical Package For Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin test edilmesinde“0.05”anlam düzeyi alınmıştır. Araştırma sürecinde Kolmogorov–Smirnov testi kullanılmış, lise öğrencilerinin iki sınıflandırmalı özellikleri için Mann Whitney U, üç ve daha fazla sınıflandırmalı özellikleri için Kruskal Wallis testi sonuçlarından yararlanılmıştır. Ayrıca faktör analizi sürecinde alt üst grupların futbola yönelik beklenti ortalamalarının karşılaştırılmasında bağımsız t-testi ve madde toplam korelasyonlarının belirlenmesinde Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda lise öğrencilerinin tutum toplam puanlarına bakıldığında; 18 ve üstü yaş öğrencilerin futbola yönelik en yüksek tutuma ve beklentiye sahip oldukları, 4. sınıf öğrencilerinin, 1., 2. ve 3. sınıf öğrencilere göre, başarı durumu orta olan öğrencilerin, yüksek ve düşük olan öğrencilere göre futbola yönelik daha yüksek tutum ve beklentiye sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to determine the attitudes and expectations of high school students towards the soccer and whether these attitudes and expectations differ according to the independent variances of personal data. The research was evaluated by quantiative researches. In te research a descriptive and surveillance method was used to find out the current situation. The population of the research was 4526 boy students were studying in 2013-2014 education season of official high schools in Kırşehir city center. The sample was 1938 boy students were studying in official high schools in Kırşehir city center. The data collection tools 'The Scale of Attitude For Soccer' (Futbola Yönelik Tutum Ölçeği), was developed by Güven and Öncü (2011), 'Personal Data Form' and 'The Scale of Expectation For Soccer' was developed by the researcher was used in this research. SPSS 15.0 (Statistical Package For Social Sciences) was used to analyse the data. The testing of research data 0.05 meaning value was taken. In the research the descriptive and relational statisticals was used together to evaluate the data of the scale of attitude for soccer and the scale of expectation for soccer. During the research Kolmogorov-Smirnov test was used and benefited from the results of Mann Whitney U test is for the two categorized features of high school students and Kruskal Wallis test is for three and more categorized features of high school students. Besides in the period of the factor analyse independent t-test was used to compare the meaning of the attitudes for soccer in lower and upper groups and determining of object total correlation the Pearson product moment correlation coefficient was used. According to the results of the research it was found that considering to total attitude scores of high school students, 18 years and upper students have the highest attitude and expectation for soccer and the 4th grade students compared to 1st, 2nd and 3rd grade students, the students have middle academic standing compared to the students have high and low academic standing, have higher attitudes and expectations for soccer.