Voleybolcularda müsabaka sırasındaki oyun hareketleri ve enerji tüketiminin belirlenerek, bazı antropometrik ve fizyolojik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Determining the movements and energy consumption of volleyball players during the game and evaluating the relationship with some anthropometric and physiological parameters
  1. Tez No: 399132
  2. Yazar: PINAR DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırmanın amacı, üst düzey genç kız ve erkek voleybolcuların resmi voleybol oyun kuralları çerçevesinde gerçekleştirdikleri bir voleybol müsabakası sırasında enerji tüketimlerinin belirlenerek, antropometrik, fizyolojik ve kondisyonel parametrelerinin tespiti doğrultusunda fiziksel ve fizyolojik özellikleri ile olan ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya, lisanslı olarak voleybol oynayan ve düzenli antrenman yapan 24 kız (yaş: 16,17±0,64 yıl, boy uzunluğu: 175,88±5,50 cm, vücut ağırlığı: 66,16±8,91 kg, VKİ: 21,36±2,38 k/m2, VYY: %18,32±5,09) ve 24 erkek (yaş: 16,46±0,59 yıl, boy uzunluğu: 185,54±6,30 cm, vücut ağırlığı: 74,00±8,03 kg, VKİ: 21,45±1,87 k/m2, VYY: %8,49±4,29) voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında voleybolcuların; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, VKİ, VYY, uzunluk ölçümleri, esneklik, dikey sıçrama, maks. VO2, anaerobik güç, KASİstirahat, 20 m Mekik Koşusu KASMaks., müsabaka sırasındaki; KAS, VO2, oyun süresi, enerji tüketimi, maks. KAS ve maks. VO2'nin yüzdelik karşılığına ait değerleri incelenmiştir. Verilerin analizi; Windows için SPSS 20,0 istatistik paket programında ortalama ve standart sapma hesaplanarak gerçekleştirilmiş, cinsiyetler (Bağımsız Örneklem t-Testi ile Mann Whitney U Testi) ile müsabakadaki setler arasında fark olup olmadığına bakılmış (Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi ile Friedman Testi), parametreler arasındaki korelasyonlar incelenmiş (Pearson Correlation testi ile Spearman's Rho testi) ve p0,05) hem de enerji tüketimi (p>0,017) değerlerinin setler arasındaki farklılığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bununla birlikte, müsabaka sırasında incelenen tüm parametrelerde (1 dk'daki enerji tüketimi hariç, p>0,05) kız voleybolcuların erkek voleybolculardan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek değerlere sahip oldukları tespit edilmiştir (p0,05). Bu doğrultuda, müsabaka sırasında belirlenen fizyolojik cevaplar (enerji tüketimi: kız 308,25±138,49 kcal, erkek 186,18±70,35 kcal; VO2: kız 17,27±5,69 ml/kg/dk, erkek 12,85±3,10 ml/kg/dk) ile voleybol oyununun düşük-orta yoğunlukta olduğu ve müsabaka sırasındaki fizyolojik cevapların sadece müsabaka koşullarında değerlendirilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to determine the energy consumption of the elite young female and male volleyball players during a volleyball match and to investigate the relationship with the physical and physiological characteristics in accordance with the detection of anthropometric, physiological and conditional parameters. Regularly training 24 female (age: 16,17±0,64 years, height: 175,88±5,50 cm, body weight: 66,16±8,91 kg, BMI: 21,36±2,38 kg/m2, BF: 18,32±5,09%) and 24 male (age: 16,46±0,59 years, height: 185,54±6,30 cm, body weight: 74,00±8,03 kg, BMI: 21,45±1,87 kg/m2, BF: 8,49±4,29%) licensed volleyball players participated voluntarily in the study. Within the scope of this study; height, body weight, BMI, BF, length measurement, flexibility, vertical jump, max. VO2, anaerobic power, HRRest, 20 m Shuttle Run HRMax., during the competition; HR, VO2, game duration, energy consumption, maximum heart rate and maximal oxygen consumption values of the corresponding percentiles of volleyball players were investigated. The data were analysed by using the SPSS 20,0 statistical software package program for Windows to calculate the means and standard deviations, compare the differences between the genders (Mann-Whitney U Test with Independent Samples t-Test) and the sets of the competition (Friedman test with repeated measures analysis of variance), and to evaluate the correlations between parameters (Pearson Correlation test and Spearman's Rho test) where p0,05) and energy consumption (p>0,017) values of the male volleyball players were not statistically significant between the sets.