İskeletsel sınıf III bireylerde kemiksel ankraj destekli yüz maskesi uygulamasının dentofasial yapılara etkilerinin incelenmesi
Evalution of the dentofacial effects of skelatally anchored face mask in class III subjects
  1. Tez No: 399133
  2. Yazar: ERDAL BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİME SEMA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Diş destekli ağız içi apareylerden ankraj alınarak yapılan maksiller protraksiyon uygulamalarında kuvvetin maksillaya dişler vasıtasıyla iletilmesi maksiller keserlerin proklinasyonu ve maksiller posterior dişlerin ektrüzyonu ve mezializasyonu gibi istenmeyen diş hareketlerine neden olmaktadır. Bu çalışmanın amacı maksiller yetmezliğe sahip iskeletsel Sınıf III bireylerde maksillanın zigomatik çıkıntılarına yerleştirilen miniplaklardan ankraj alınarak uygulanan yüz maskesinin dentofasial yapılara etkisini değerlendirmektir. Çalışmada maksiller yetersizlikle karakterize iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip 18 bireye (10 kadın,8 erkek; kronolojik yaş ortalaması 11,4±1,28 yıl) miniplaklardan ankraj alınarak tek taraflı ortalama 350-400 gr kuvvet uygulayacak şekilde yüz maskesi uygulanmıştır. Büyümeye bağlı etkilerden tedavinin etkilerini ayırt etmek için benzer iskeletsel özelliklere sahip 18 bireyden(9 kadın, 9 erkek; kronolojik yaş ortalaması 10,6±1,12 yıl) oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Tedavi grubunda protraksiyon sonrasında maksillada 3,31±1,28 mm. istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ileri hareket gözlenmiştir. Palatal düzlemde tedavi sonunda görülen anterior rotasyon anlamsız bulunurken mandibulada görülen 1,50º±1,81º posterior rotasyon istatistiksel olarak grup içinde ve gruplar arasında anlamlı bulunmuştur. Üst kesici konumunda görülen ileri yöndeki hareket ve molar dişlerin sagital konumlarındaki değişimler tedavi ve kontrol gruplarında istatistiksel olarak benzer bulunurken alt kesici konumlarında tedaviye bağlı olarak retrüzyon meydana gelmiştir. Bu çalışmanın sonuçları miniplak ankrajlı yüz maskesinin iskeletsel Sınıf III maloklüzyonların tedavisinde dişsel yan etkileri elimine ederek başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Maxillary protraction therapy with a tooth-borne intraoral appliance causes indirect application of force to the maxilla and concluded with undesirable tooth movement, such as proclination of the maxillary incisors, or extrusion and mesial movement of the maxillary posterior teeth. The aim of this study was to evaluate the effects of miniplate anchored facemask therapy in skeletally Class III patients with maxillary deficiency. Eighteen skeletally Class III patients with maxillary deficiency (10 girls, 8 boys), (mean age 11,4±1,28 years) were treated with miniplate anchored facemask. Two miniplates were placed on right and left zygomatic buttress of maxillaand facemasks were applied with 350-400 gr force per side in all patients. Data were compared with a Class III control group (9 girls, 9 boys), (mean age 10,6±1,12 years) having same skeletal characteristics. When the data of treatment group were compared with control group, forward movement of maxilla with 3,31±1,28 mm. was found statistically significant. Nonsignificant anterior rotation of the palatal plane was observed in both treatment and control groups. 1,50º±1,81º posterior rotation of the mandibular plane after treatment was seen statistically significant and it was also statistically significant compared to control group. Sagittal positions of maxillary incisors and molars showed similar changes statistically in treatment and control groups but lower incisors were retroclined significantly after treatment. The results of this study showed skeletally anchored facemask therapy was an effective method for Class III correction with maxillary protraction while eliminating undesired dental side effects in maxilla with conventional methods.