Topikal ozon Gazı uygulamasının gingival yara iyileşmesi üzerine etkisinin histolojik ve immünohistokimyasal olarak incelenmesi
Effect of topical application of ozone gas on gingival wound healing in pigs: histological and immunohistochemical analysis
- Tez No: 399134
- Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM BÜLENT KURTİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Serbest dişeti grefti, laterale kaydırılan flep, gingivektomi ve gingivoplasti gibi operasyonlar sonrası sekonder iyileşmeye bırakılan yaraların iyileşmeleri primer yara iyileşmesinden daha yavaş seyreder. Bu tür yaralarda kanama, infeksiyon ve anatomik bütünlüğünün bozulması gibi dezavantajlar nedeniyle hasta konforu azalmakta ve iyileşme sürecinde çeşitli komplikasyonlarla karşılaşılabilmektedir. Çalışmamızda, ozon gazı uygulamasının sekonder yara iyileşmesi üzerine etkileri, sağlıklı 8 domuzdan elde edilen örneklerle histolojik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Çalışmadaki her bir domuzun palatinal diş eti bölgesinde 10 mm çapında 6 adet yara oluşturuldu. Oluşturulan yaralardan 3'üne ozon gazı uygulandı (test grubu), 3'üne ise herhangi bir ek uygulama yapılmadı (kontrol grubu). Her bir grupta yer alan yaraların birincisinden 3.gün, ikincisinden 7.gün, üçüncüsünden ise 10.gün örnek alındı. Elde edilen örnekler, hemotoksilen eozin Masson's trikrom boyaması ile histolojik olarak değerlendirildi ve yara iyileşmesinde önemli rolleri bulunan TGF-β (Transforme Edici Büyüme Faktörü Beta) ve VEGF (Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü)'nin incelemesi immünohistokimyasal boyamayla yapıldı. İnflamasyon skorları ve epitel oluşumunun histolojik incelemesinde, deney ve kontrol grupları arasında bir fark bulunamadı. İmmünohistokimyasal incelemede ise 3. ve 7.
Özet (Çeviri)
The healing period of wounds that are left to seconder healing after surgical procedures is slower than wounds that are left to primary healing. Because these wounds have some disadvantages like bleeding, infection and deformation of the anatomic collectivity, the patients feel themselves comfortless at post-operative healing period and some complications can be encountered during healing period. In this study, the effects of ozone gas application on seconder wound healing was evaluated histologically and immunohistochemical by using samples obtained from 8 healthy pigs. 6 wounds were created by punch technique with 10 mm diameter on palatinal gingiva of each pig. Ozone gas was applied only on the 3 wounds (test group) and other 3 wounds were left to natural healing (control group). Samples were taken from the wounds in each group on thirth day, seventh day, tenth day and samples were done routine histological analysis. TGF-β (Transforming Growth Factor Beta) and VEGF (Vasculer Endotelial Growth Factor) were investigated by using immunohistochemical staining.