Obezite ve periodontal durum arası ilişkinin incelenmesi
The potential association between obesity and periodontal diseases
- Tez No: 399140
- Danışmanlar: PROF. DR. FİTNAT DENİZ ÇETİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çalışmamızda periodontal hastalık ve obezite arasındaki olası ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırmamızda yer alan bireyler Atatürk Hastanesi Endokrinoloji Semt Polikliniğine Başvuran obez bireyler ve Gazi Üniversitesi Dişhekimliği fakültesine başvuran obez olmayan bireyler arasından seçilmiştir. Araştırmaya; 31 obez ve 19 normal kiloda olmak üzere toplam 50 birey dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilen tüm bireylerin medikal ve klinik anamnezleri alındıktan sonra periodontal klinik ölçümler kaydedilmiştir. Aynı zamanda TNF-α, IL-6, visfatin analizleri için dişeti oluğu sıvısı toplanmıştır. Lipid profilinin incelenmesi amacıyla kan numuneleri alınmıştır. Obez bireylere 12 hafta boyunca diyet uygulanmıştır. Her iki grup kendi içerisinde obez sağlıklı, obez kronik periodontitis ve obez olmayan sağlıklı, obez olmayan kronik periodontitis olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Obez kronik periodontitis grubunda yer alan bireyler rastgele ikiye ayrılarak bir gruba periodontal tedavi uygulanmış diğer gruba ise yalnızca diyet kontrolü yapılmıştır. Obez olmayan sağlıklı dişeti grubunda yalnızca başlangıç değerleri alınırken obez olmayan kronik periodontitis grubunda 12. hafta; tüm obez gruplarda ise 6. ve 12. haftada tüm ölçümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
n this study, the relationship between periodontal disease and obesity was studied. Obese group was selected from patients who applied to Ataturk University Faculty of Medicine and the control group was selected from non-obese patients who applied to Gazi University Faculty of Dentistry. The patient group was formed by 31 obese and 19 non-obese patients. The clinical and medical measurements were firstly taken which is followed by the recording periodontal measurements. At the same time samples are taken from GCF to analyse TNF-α, IL-6, visfatin levels. Blood samples were taken to analyse the lipid profile. The patients are categorised obese or non-obese with respect to BMI and WC. The groups were divided to subgroups according to their periodontal conditions. Obese patients with chronic periodontitis were randomly divided into 2 subgroups where both diet and periodontal treatment was applied to one subgroup and only periodontal treatment was applied to the other subgroup to identify the effects of diet only. The measurements were only done in the beginning for non-obese patients whereas repeated for other groups on the 6th and 12th weeks. There was a statistically significant difference between IL-6 levels in two groups.