Farklı türdeki hareketlilik çalışmalarının basketbolculardaki bazı fizyolojik parametrelere, motorsal yeteneklere ve teknik özelliklere etkisi
The effect of different type agility training on basketball players' physiological parameters, motor abilities and technical quality
- Tez No: 399141
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma 12 haftalık hareketlilik programının adölesan basketbolcularda patlayıcı ve anaerobik güç, izokinetik kuvvet, denge, sürat ve hareketlilik gelişimine etkisini incelemiştir. ODTÜ Spor Kulübünde oynayan 25 basketbolcu hareketlilik antrenmanı (HAG) (N=11; 13 yaş) ve basketbol antrenmanı gruplarına (BAG) (N=14; 13 yaş) ayrılmışlardır. Hareketlilik antrenmanı programı 12 hafta boyunca haftada 3 antrenmandan meydana gelmektedir. Bu çalışmada, HAG grubunda BAG grubuna göre sürat, hareketlilik, denge, CMJ becerisi, 600/sn açısal hızda quadriceps kasının mutlak ve 3000/sn açısal hızda quadriceps kasının ise hem mutlak hem de relatif kuvvetinde daha anlamlı gelişim gözlenmiştir. Hareketlilik antrenmanının HAG grubundaki basketbolcularda; sürat, çeviklik, denge, anaerobik ve patlayıcı güç ile izokinetik kuvveti arttırdığı çalışma sonuçlarında görülmektedir. Çalışmanın bulgularının antrenörler, çalıştırıcılar ve spor bilimcilere adölesan sporculara antrenman programı geliştirirken ve ya uygularken yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of a 12-week agility program on the development of explosive and anaerobic power, isokinetic strenght, balance, speed, and agility in adolescent basketball players. Twenty-five METU (Middle East Techninal Üniversity) Sports Club youth basketball athletes were assigned to either agility training (HAG) group (N=11; 13 yr) or tradiational basketball training (BAG) group (N=14; 13 yr). The agility program included three training sessions per week for twelve weeks. In this study, significant improvements were observed at speed, agility, balance, CMJ ability, and quadriceps absolute peak torque angular velocities of 60°/s, and quadriceps absolute/relative peak torque angular velocities 300°/s in HAG more than in BAG. The present study demonstrates that the agility training program improves speed, agility, balance, anaerobic/explosive power, and isokinetic strength in adolescent basketball players in HAG group. The findings may help trainers, coaches, and sport scientists in the development and implementation of training programs for adolescent athletes.