Mahkumların sportif rekreasyon aktivitelerine katılımlarının bazı biyobelirteçler üzerine etkileri
The effects of the participants 'participation on the sportship recreation activities
  1. Tez No: 538902
  2. Yazar: HAKAN GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, denetimli serbestlik kapsamındaki mahkumlarda rekreatif aktivitelerin bazı biyobelirteçler üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Gaziantep İlindeki denetimli serbestlikten yararlanan 18-65 yaşları arasındaki 40 erkek mahkum denek (N:40, yaş:35,65±)gönüllü olarak katılmıştır. Deney dizaynı olarak çalışmaya katılan deneklere, araştırmacı tarafından oniki haftalık rekreatif amaçlı fiziksel aktivite (Eğitsel oyunlar, Basketbol ve Voleybol) programı uygulandı. Deneklere çalışma öncesinde demografik bilgileri alındıktan sonra mesura ile bel ve kalça ölçümleri yapıldıktan sonra, kan örnekleri alındı. Mahkumlardan rekreasyon aktivite öncesi ve sonrasında alınan kan örneklerinde brain-derived neurotrophic factor ELISA yöntemi ile, bakır ve çinko, atomik absorbsiyon yöntemi, serotonin, testosterone, estradiol, dehydroepiandrosterone, kortizol, insulinkemilüminesans yöntem ile ve lipit parametreleri spektrofotometrik olarak çalıştırılmıştır. Uygulama öncesi ve uygulama sonrasında tespit edilen özellikler arasındaki ilişkilerin araştırılmasında Çok Değişkenli Ölçeklendirme Analizi Tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS for windows 20.0 istatistik programı kullanıldı, aritmetik ortalama (AO), standart sapma (SD) tanımlandı. Rekreatif aktivite öncesi ve sonrası gruplardan elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada; VKİ (Vucut Kitle Endeksi) önce ve sonra ölçümleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p=0,072). Bel bölgesi ölçümlerinde anlamlı olarak fark bulunmuştur. (p=0,032). Sigara kullanımında azalmalar olduğu görülmüştür. Bazi biyo belirteçlerde ise; Brain derived neurotrophic factor değeri, Testosteron, Serotonin, Çinko değerleri anlamlı yükselirken, Totalkolesterol, Kortizol ve Estradiol değerleri anlamlı düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of recreational activities on some biomarkers in prisoners under probation. Forty male prisoners aged between 18-65 years (N: 40, age: 35,65 ±) who participated in the study in Gaziantep province participatedvoluntarily. The experimental design was performed by the researcher in twelve weeks of physical activity (Educational games, Basketball and Volleyball)After the demographic information was taken before the study, blood samples were taken after waist and hip measurements were made with the mesura. In the blood samples taken from prisoners before and after recreation activity, brain-derived neurotrophic factor ELISA method, copper and zinc, atomic absorption method, serotonin, testosterone, estradiol, dehydroepiandrosteron, cortisol, insülin kemiluminescence method and lipid parameters were run spectrophotometrically. The results obtained from the groups before and after the recreational activity were compared with each other. In this comparison, there was no significant difference between BMI (Body Mass Index) before and after measurements (p=0.072). After waist measurements, the measurements were significantly lower than the measurements (p=0.032). Smoking has also decreased. Brainderivedneurotrophic factor value increased, Totalkolesterol and cortisol values decreased. Testosterone serotonin, zinc values increased significantly, while estradiol values decreased significantly. Multivariate Scaling Analysis Technique was used to investigate the relationships between the properties determined before and after the application. SPSS for windows 20.0 statistical program was used to evaluate the data obtained as a result of the study, arithmetic mean (AO), standard deviation (SD) was defined. Er Power Analysis elde was performed to make the data to be obtained from the pre-study study be used and evaluated. As a result, it can be said that some of the prisoners in the scope of controlled activities of recreational activities affect some blood values and significantly.