Diabetes mellitus'lu hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavileri kullanma durumları ve diyabet tutumları ile ilişkisi
The relati̇onshi̇p between di̇abetes atti̇tudes and the use of complementary and alternati̇ve therapi̇es i̇n di̇abetes melli̇tus pati̇ent
- Tez No: 399148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma Diabetes Mellitus'lu hastaların tamamlayıcı ve alternatif tedavileri kullanma durumlarının diyabet tutumlarıyla ilişkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 1 yıl içinde Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine diyabet eğitimi için başvuran diyabetli hastalar; örneklemini ise araştırmanın yürütüldüğü tarihlerde eğitim için gelen 285 hasta oluşturmuştur. Veriler hastaların tanımlayıcı özelliklerini, hastalık ve tedaviye ilişkin özellikleri ve TAT kullanımını içeren anket formu, Diyabet Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, frekans- yüzde, standart sapma, Ki-Kare, T-test, Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis analizi kullanılarak test edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde, hastalarda TAT kullanım oranının %48,1 olduğu ve kullananların tamamının bitkisel uygulamaları kullandığı belirlenmiştir. TAT kullanımı ile yaş, sağlık hizmetlerine ulaşım durumu, diyabet tipi ve diyabet süresi arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The present study was designed as a descriptive and cross-sectional study to evaluate the relationship between use of complementary and alternative treatment and diabetes attitudes with diabetes mellitus patient. The study universe comprised of diabetic patients, who were admitted to the Endocrinology and Metabolic Disorders outpatient clinics at Ankara Numune Education and Research Hospital to attend diabetes management classes in the last one year, and the study sample comprised of 285 patients, who were attended training classes in the study period. The data were collected using a questionnaire containing items about demographic features, disease characteristics, features related to the use of Complementary and Alternative Treatment (CAT) and the Diabetes Attitude Scale. The data were analyzed using frequency, percentage, standard deviation, chi-square test,T-test, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis test. The analysis of the study data revealed that 48.1% of the patients with diabetes used CAT and among patients that used the CAT, all used herbal remedies.Significant statistical relationship was found between CAT use and age, access to health services, diabetes type and diabetes duration (p0,05).