Bir tıp fakültesi öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi, tutum ve davranışları
Medical students' knowledge, attitude and behaviors toward occupational health and safety in A faculty of medicine
- Tez No: 399147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sağlık kuruluşları pekçok riskin yer aldığı tehlikeli ve çok tehlikeli bir iş koludur. Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. . Kesitsel tipte planlanan bu çalışmada, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören bütün öğrenciler çalışmanın evrenini oluşturdu (N=754). Açık ve kapalı uçlu 20 adet sorudan oluşan bir soru formu öğrencilere uygulandı. Çalışmaya katılım oranı %82,4 (622 kişi), katılımcıların yaş ortalaması 21,5±1.84 yıl, %94,1'i erkek idi. Öğrencilerin %41,0'i iş sağlığı ve güvenliği hakkındaki bilgi düzeyini“az/çok az”olarak nitelendirdi. Öğrencilerin %95,0'i şu ana kadar herhangi bir meslek hastalığına yakalanmadığını, %76,7'si ise herhangi bir iş kazası geçirmediğini ifade etti. Katılımcıların %29,7'sinin, tıp fakültesi eğitimine başladığından beri en az bir kez aşı yaptırdığı saptandı. Aşı yaptırma durumu 1. sınıflara göre 5.sınıf öğrencilerinde 92 kat, 6.sınıf öğrencilerinde 63 kat daha fazla idi [sırasıyla OR=92,66 %95 GA (26,70 – 321,59), OR=63,01 %95 GA (17,96 – 221,01)]. Öğrencilerine göre hastane ortamında çalışan sağlığı açısından en sık karşılaşılan 5 riskin bulaşıcı bir hastalığa yakalanma (%32,6), iğne ucu batması (%12,2), hijyen/asepsi eksikliği (%8,7), şiddete maruz kalma (%7,4) ve dikkatsizlik (%5,0) olduğu belirlendi. Tıp fakültesi öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgi düzeyleri geliştirilmeli, öğrenciler arasında düşük düzeyde olan bağışıklanma durumları iyileştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Health institutions, which have many risks, have been described as in the field of dangerous and very dangerous work. In this study, it was aimed to investigate knowledge, attitudes and behaviors of medical students regarding occupational health and safety. In this cross-sectional study, all the medical students studying at Gulhane Military Medical Faculty consisted of the study population (N = 754). Open and closed-ended questionnaire consisting of 20 questions was performed to the students. Mean age of the medical students, 94.1% of whom male, was 21.5 ± 1.84 years with a participation rate of 82.4%. Of all students, 41.0% described their level of knowledge as“low / very low”regarding occupational health and safety. The 95.0% of the students have not been caught any occupational disease, and the 76.7% of them stated that they had not have any work accident, until now. Of all participants, 29.7% had been vaccinated at least one shot since the start of training in the faculty of medicine. According to the state, Grade 5 and Grade 6 students had been vaccinated 92 times, and 63 times more likely than the Grade 1 students, respectively [OR = 92.66, 95% CI (26.70 to 321.59), OR = 63.01, 95% CI (17.96 to 221.01)]. According to the medical students, most frequently encountered five risks with regards to occupational health terms were infectious diseases (32.6%), needlestick injury (12.2%), deficiency of hygiene/asepsis (8.7%), exposure to violence (7.4%) and lack of attention (5.0%) in the hospital environment. Medical students' knowledge toward occupational health and safety should be developed, and low immunization status among students should be improved.