Farklı bantlama yöntemlerinin alt ekstremite sıçrama performansı ve dinamik postüral kontrole etkisi
The effect of di̇fferent tapi̇ng techni̇ques to lower extremi̇ty jumpi̇ng performance and dynami̇c postural control
  1. Tez No: 399149
  2. Yazar: FATİH EMRE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı; profesyonel futbolcularda ayak bileğine uygulanan farklı bantlama tekniklerinin(Kinesio-bant,Plasebo-bant ve Dinamik-bant) dinamik postüral kontrol ve alt ekstremite sıçrama performansına etkinliğinin araştırılmasıydı. Çalışmaya (yaş ortalaması: 20±3,21 yıl) 24 erkek futbolcu dahil edildi. Tüm sporcular 1'er hafta ara ile 4 kez değerlendirildi. Randomizasyon yapılarak her ölçümde hangi materyal ile bantlama yapılacağı belirlenip, bantlama yapıldı. Star Excursion Balance Test (SEBT) ile sporcuların dinamik dengesi değerlendirildi. Anterior (A), anteriomedial (AM), anteriolateral (AL), lateral (L), medial (M), posteriolateral (PL), posterior (P) ve posteriomedial (PM) yönlere uzanma mesafeleri kaydedildi. Alt ekstremite sıçrama performansının değerlendirilmesi için Single Leg Hop (SLH) testi kullanıldı. Dominant ayak öne doğru sıçrama mesafeleri kaydedildi. SEBT'inde tüm yönlere uzanma mesafelerinde bantsız-plasebo, bantsız-kinesio ve plasebo-kinesio grupları arasında fark bulunmadı (p>0,05). Bantsız-dinamik, plasebo-dinamik bantlama gruplarının karşılaştırmalarında dinamik bantlamanın diğer gruplara göre tüm yönlere uzanma mesafelerinde artış sağladığı ve dinamik dengeyi arttırdığı bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of different taping techniques as Kinesio-tape(KT), Placebo-tape(PT) and Dynamic-tape(DT), which were applied to ankles of professional footballers, on dynamic postural control (PC) and lower extremity jumping performance(JP). Twenty-four male footballer (mean age: 20±3.21 years) were included. All players were evaluated four times with one week interval. Taping was done according to randomization that determined which material would use for each measurement. PC of players was evaluated with Star Excursion Balance Test(SEBT). Reaching distance to anterior(A), anteriomedial(AM), anteriolateral(AL), lateral(L), medial(M), posteriolateral(PL), posterior(P) and posteriomedial(PM) directions. Single Leg Hop(SLH) test was used to evaluate the JP. Leap forward distances of dominant foot were recorded. No difference was found in reaching distances in none of the directions between non taping-placebo, non taping-kinesio and placebo-kinesio groups (p>0.05) in SEBT. In comparison of non taping-dynamic and placebo-dynamic, DT resulted an increase in reaching distances to all directions compared to all other groups and increased dynamic balance (p0.05).