Ceyhan'da mısır ekilişlerinde uçakla sıvı yaprak gübresi uygulamaları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39914
  2. Yazar: ALİ MUSA BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ DELİGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
69 6. ÖZET Adana ilinde mısır bitkisinin ekim alam her geçen yıl artış göstermektedir. Tohum üreticileri birim alandaki verimi artırmak amacıyla ıslah çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bunun yanında tarım ilaçları üreten firmalar, ürettikleri herbisit. insektisit ve fungusitlerle yaprak gübrelerinin karışabilirliği üzerinde çalışmaktadırlar. Yaprak gübrelerinin, pestisitlerle karıştırılarak uygulanması çiftçiye ek bir gübreleme masrafı getirmemektedir. Bunun yanında bitkinin acil olarak gereksinim duyduğu gübreler uçakla uygulama ile kısa zamanda giderilmekledir. Bitkinin fizyolojik durumu (bitki boyu, yaprak özelliği v.s.) gözonüne alındığında uçakla gübre uygulaması önem kazanmaktadır. Bu çalışmada uçakla sıvı yaprak gübresi uygulamalarında bitki üzerindeki kalıntı miktarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Mısır bitkisi, Ç.ü. Ceyhan Meslek Yüksekokulunun lOda'hk sulanabilir tarım arazisine ekilmiştir. Mısır bitkisinin ekim işleminde uçuş güvenliği ön planda tutulmuştur. Gerekli bakım işlemleri (çapalama, ilaçlama, sulama, gübreleme, yabancı ot kontrolü) yerine getirilmiştir. Uçakla I. sıvı yaprak gübre uygulaması 40 cm bitki boyunda ve 4-6 adet yaprak döneminde yapılmıştır. Uçakla II. sıvı yaprak gübre uygulaması koçan püskülü oluşmaya başlarken yapılmıştır. Denemelerde Piper Pawnee Brave PA-36 300 tarım uçağı, Dekalb XL 72AA mısır çeşidi ve Fetrilon-Combi 2 yaprak gübresi kullanılmıştır. Piper Pawnee Brave PA-36 300 tarım uçağında 69 adet D8 46 hidrolik Tee-jet meme kullanılmıştır. Denemeler, 4,7 L/da'hk uygulama normu ile jrapılmıştır. Denemeler öncesinde meme verdisi, uçak yer hızı ve diğer kalibrasyon değerleri ölçülmüştür.70 Uçakla yapılan uygulamalarda havanın termik harekeli büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle deneme günlerinde teleskopik direkli rasat arabası j^ardımıyla meteorolojik ölçümler alınmıştır. Alman ölçümler sayesinde hava. stabilite katsayısı (SR) ve dağılım katsayısı (Pk) değerleri hesaplanmıştır. Denemelerde SR değeri, I. uygulamada - 17,15 ve II. uygulamada -1,34; Pk değeri, I. uygulamada 0,81 ve II. uygulamada 1,83 olarak bulunmuştur. Damla dağılımını belirlemek amacıyla örnek alma sehpaları üzerindeki yüzeylere (HD, HY, SD, SY) yerleştirilen suya duyarlı kartlardan; kalıntı dağılım miktarını belirlemek amacıyla da bitki yapraklarına yerleştirilen füitre kağıtlarından yararlanılmıştır. Damla dağılımını belirlemek için fiziksel damla analiz yöntemi kullanılmıştır. Suya duyarlı kartlar üzerindeki leke çapları, mikrometreli mikroskopla ölçülmüştür. Yayılma faktörü ve leke çapı arasındaki ilişkiden yararlanarak bir bağmü geliştirilmiştir. Geliştirilen bu bağıntı ile leke çapları, gerçek damla çaplarına dönüştürülmüştür. Elde edilen gerçek damla çapları yardımıyla karakteristik çap değerleri (VMD,NMD,MMD ve CH) hesaplanmıştır. Damla spektrumunu en iyi şekilde karakterize eden VMD (hacimsel orta çap); I. ve II. denemede yatay yüzeylerde 212-238 um, düşeyyüzeylerde 188-184 um arasında bulunmuştur. Damla yoğunlukları, yatay yüzeylerde 23-31 adet/cm?, düşey ı/üzeylerde 16-26 adet/cm^ bulunmuştur. Denemelerde elde edilen damla yoğunlukları, teorik damla yoğunluğu ile karşılaştırılarak örnek alma yüzeylerindeki kalmü oram (%) belirlenmiştir. I. ve II. denemedeki kalıntı oranı sırasıyla dağılım genişliğinde % 19,59 ve % 24,48.: iş genişliğinde %26,84 ve % 31,04 olarak elde edilmiştir. Bitki üzerindeki kalıntı dağılım miktarını belirlemek amacıyla fluorometrik yöntem kullanılmıştır. Bu amaç için Turner yapımı filitreli 111-000 model fluorometreden yararlanılmıştır. Püskürtme sıvısı içerisine71 flüorışıl özellik gösteren BSF belirteç maddesi katılmıştır. Belirteç maddesinin örneklemeleri için filitre kağıtları kullanılmıştır. Filitre kağıtları örnekleri; I. denemede, bitki boyunun kısa ve yapraklarının az olması nedeniyle bir yaprak seviyesinde, II. denemede ise üç yaprak seviyesinde alınmış ve her iki denemede yaprakların üst ve alt yüzeyine yerleştirilmiştir. Denemelerden önce laboratuvarda fluorometre okumaları ile çözelti konsantrasyonu arasında kalibrasyon çalışmaları yapılmıştır. Böylece fluorometre kademelerinde belli bir okumaya karşı (Fu) çözelti konsantrasyonu (Cu) değerleri bulunmuştur. Elde edilen bu değerler yardımıyla birim alandaki kalıntı miktarı (Gp) hesaplanmıştır. Fluorometre okumaları Fu (%), çözelti konsantrasyonu Cu ( ag/mL) ve kalıntı miktarı Gp ( uL/cm2), Ek Çizelge 9, 10 ve 1 1 'de verilmiştir. Kalıntı dağılım miktarı; dağılım ve iş genişliklerinde her yaprak seviyesi ve her yaprak yüzeyi için elde edilmiştir. Uygulama normlarına bağlı kalınarak hesaplanan teorik kalıntı miktarı, denemelerden elde edilen kalıntı miktarı ile karşılaştırılmıştır. Filitre kağıtları üzerindeki kalıntı oranı (%) belirlenmiştir. I. ve 1 1. denemedeki kalıntı oranı sırasıyla dağılım genişliğinde % 18,39 ve % 12,72, iş genişliğinde % 22,47 ve % 16,55 olarak bulunmuştur. Deneme ve kontrol parsellerindeki mısır koçan verimi değerleri arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Ancak, deneme parselindeki yaprak alanı kontrol parselindeki yaprak alanından daha yüksek bulunmuştur. Denemede kullanılan Piper Pawnee Brave PA-36 300 tarım uçağında toplam sorti süresi ve iş verimi hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonunda sorti süresi 783,72 s.(12 min.43s)ve iş verimi l,77da/min olarak bulunmuştur.,
Özet (Çeviri)
72 7. SUMMARY The production area of the corn plant increase year by year in Adana province. The plant breeding works are important to increase the yield per unit area. On the other hand, the agro-chemical producers take into account the miscibility of the pesticides with the foliar fertilizers. The application of the miscibiled foliar fertilizers with the pesticides does not cause the additional fertilizer costs for farmers. However, nutrients of plants can be applied with the agricultural aircrafts in short time. The application of fertilizer with the aircrafts is very important if the physical properties of the plants (plant height leaves properties etc) are considered. In this study, it was aimed that the determination of residue amount value on plants in the area application of liquid foliar fertilizer. With the purpose, the corn seeds had been sown with the pneumatic sawing machine in 10 da irrigated area of the Vocational School of Ceyhan. The flight security has been considered in the sowing operation of corn seeds. The operations of hoeing, irrigation, spraying, fertilizing and controling of herbicides had been done during the growing of the corn plant. The first aerial application of the liquid foliar fertilizer has been applied in the Â-6 leaf stage, when the plant height is approximately 40 cm. The second aerial application had been done at the beginning of the tasseling. The Piper Pawnee Brave PA-36 300 aircraft that has got 69, unit D8-46 hydraulic Tee-jet nozzle set providing 4.7 L/da volume, Dekalb XL -72AA corn variety and Fetrilon-Combi 2 foliar fertilizer were used in the experimental plot. Before the applications, the flow rate of nozzle, speed of the aircraft and other calibration values were measured. The meteorological values were determined during the applications because the thermic air turbulences is impotant. The air stability ratio (SR) and the coefficient of distribution (Pk) were calculated in the experiment.73 The air stability ratio (SR) was found - 17.15 and -1.34 at the first and second applications, respectively. The coefficient of distribution was calculated 0.81 and 1.88 of the first and second applications, respectively. The water sensitive papers which were set on the experiment tables were used to determine the droplet distibution on the surfaces of active horizontal, active vertical, static horizontal and static vertical. And the filter papers vhich were set on the plant leaves were used to determine the residue amount. The stain diameters on the water sensitive papers were measured by the micrometer microscope. The formula which was developed from relation between stein diameter and spread factor. By developed formula stain diameters were changed to actual diameter. VMD (Volume Median Diameter), MMD (Number Median Diameter), MMD (Mass Median Diameter) and CH (Coefficient Homogenity) which are characteristic value of droplet spectrum were calculated in actual diameters. VMD values were calculated between 212 - 238 urn on the horizontal surfaces, and 166 - 184 urn on the vertical surfaces. Droplet density was found 23 - 31 droplets per cm^ on the horizontal surfaces and 16 - 26 droplets per cm2 on the vertical surfaces. In trials, determined droplet density was compared with theoretical droplet density and calculated residue ratio in percent. The residue ratio was obtained 19.59 % - 24.48 % in distribution width, and 25.67 % - 31.04 % in swath, at first application and second applicaton,respectively. Fluorometric method was used to determine residue amount value on the plant. For this purpose, fluorometer called Turner-Ill model with filter was used. BSF (Birilliant Sulpho Flavine) was used as tracing material in applications. Filter papers were used to determine amount of the BSF. Filter papers were set on to level of the leaves at the first application, since the plant was short and 4-6 number of leaves. At second application were selective three level of leaves and on upper-lower surface of leaves were used.74 Before trials, calibration study between reading fluorometer and solution concentration were done in laboratory. At first and second application fluorometric readings Fu (%),solution concentration Cu (pg/mL) and residue amount Gp ( uL/cm^) were giyen the appendix tables 9, 10, 11. Amount of residue were calculated on the levels of leaves and leaf surfaces in distribution width and swath. In trials, supplied residue amount was compared with theoretical residue amount and calculated residue ratio (%). The residue ratio were calculated as 18.39 % and 12,72 % in distribution width at first and second application, respectively. However in swath residue rates were found as 22.47 % at first application, and 16,55 % at second application. There were no differences the yield of corn between experiment and control plots. But plant leaf area in the experiment plot was bigger than control plot had. The sorti time and work capacity of Piper Pawnee Brave aircraft were calculated in this experiment. 1 1 was found that the high sorti time and the low work capacity because of working on the small experiment area and more cruising length. The sorti time was 763,72 s. (12 min.43s) and work capaciCrwas 1,77 da/min.