Spor yapan çocuklar ile ailesine ekonomik katkıda bulunup spor yapamayan çocukların benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması
The compare of the childs who provide their family for economical contribition and the childs level of self esteem who cant make sport
- Tez No: 399150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada; ekonomik sıkıntılar nedeniyle ailesine destek için çeşitli işlerde çalışıp sokaklarda yaşamak zorunda kalan, spor yapamayan çocuklar ile kulüp düzeyinde spor yapabilen çocukların benlik saygısı düzeylerinin karşılaştırılması ve sporun benlik saygısı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amaç edinilmiştir. Çalışmanın örneklemini, 2013-2014 öğretim yılında Ankara'nın Altındağ ilçesinde öğrenim gören, tesadüfi yöntemle seçilmiş onbeş ortaokuldan 192 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Coopersmith'in Benlik Saygısı Envanteri”kullanılmıştır.Spor yapan ve çalışıp spor yapamayan ortaokul öğrencilerinin sosyo-demografik özellikler bakımından benlik saygısı düzeyleri arasındaki farklılığı test etmek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal-Wallis testi, grup farklılıklarına bakmak için Tukey HSD, Independent Sample t testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Uygulanan parametrik olmayan testlerde, merkezi limit kuramı gereğince örnek çapı büyük olan testlerde Mann-Whitney U testi için Z dağılımı istatistiği, Kruskal-Wallis testi için Ki-Kare dağılımı istatistiği alınmıştır. Örnek çapı küçük olan testlerde yöntemlerin kendi test istatistikleri esas alınmıştır. İstatistiki analizler Spss 21 for Windows paket programıyla yapılmıştır. Araştırmada sonuç olarak; çalışıp spor yapamayan ve çalışmayıp spor yapan ortaokul öğrencilerinin benlik saygısı düzeyleri okuldaki ders dışı etkinliklere katılma, okul rehberlik servisinden yararlanma, üniversite okumayı isteme gibi durumlarda farklılık göstermezken; çalışma ve spor yapma [t(190)=-20.319; p=.000
Özet (Çeviri)
In this research was obtained to sport self objective reveal of the impact on the respect for the support and comparison of the children's self esteem levels do sport the children who can't do sport because of economical problems that they have to work various jobs for street. Example of this work, constitues 192 students from 15 secondary school randomly, studying Ankara-Altındağ in the 2013-2014 academic year.“Personal information from”and“Coopersmith's self-esteem inventory”is used as data collecting via. The test of Tukey HSD, Independent Sample t Test and Mann-Whitney U test was used fort o show the difference of groups and the one-way analysis of (ANOVA) and Kruskal-Wallis test is used to test the differences between students who can do sports and who can't do sport because of jobs socio-demographic charasteristic in terms of self-esteem levels. Acording to the central limit theorem applied to the sample size in the non-parametric test, the Z distribution stastics was used for the test of Mann-Whitney U, and for the test of Kruskal-Wallis chi-square distribution statistics was used. Sample size of their test statistics method is based on the small test statistical analysis was performed with SPSS 21 for Windows software. As a result of this research, the self-esteem of the children who can do sport and who can't do sport because of their job, no have difference the situation like, participate in extracurricular activity at school benefit to school guidance service, and the aim of the study at university, but the childrens who work and make sport [t(190)=-20.319; p=.000