Fruktoz ve bisfenol A'nın eş zamanlı uygulanması ile adipositokinlerde ve testis dokusunda oluşacak olası hasara melatoninin etkisi
The effects of melatonin on possible damage will be occur on adipocytokines and testis with the coadministration of fructose and bisphenol A
  1. Tez No: 399166
  2. Yazar: İSMAİL TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Metabolik sendrom (MetS) dünyada giderek yaygınlaşan kardiyak ve metabolik komplikasyonları ile yüksek morbidite ve mortaliteye neden olan ve üreme organları dahil tüm biyolojik sistemleri etkileyen ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Metabolik sendromun fizyopatolojisinin temelini, insülin direnci ve yağ dokusu bozuklukları oluşturmaktadır. Yağ dokudaki artış sonucu oluşan obeziteyle birlikte hücrede patolojik olaylar sırasında aşırı miktarda reaktif oksijen radikalleri açığa çıkar. Bu da testisküler hasara yol açar. BPA ve Fruktoz da kullanım alanlarından dolayı MetS gibi metabolik hastalıklara yol açabilme potansiyelleri yüksek maddelerdir. Deneyde 42 tane, pubertal, Sprague Dawley cinsi, erkek sıçan kullanıldı, her grupta 6 hayvan olacak şekilde 7 grup oluşturuldu. Gruplar; Grup 1: (n=6) Kontrol, Grup 2: (n=6) Fruktoz Grubu (%10 D-Fruktoz), Grup 3: (n=6) BPA Grubu(25mg/v.a./gün), Grup 4:(n=6) F-BPA Grubu, Grup 5: (n=6) F-Melatonin Grubu (20mg/v.a./gün), Grup 6:(n=6) BPA-Melatonin Grubu, Grup 7: (n=6) Fruktoz-BPA-Melatonin Grubu olacak şekilde düzenlendi. Alınan doku örnekleri ile bu çalışmada, litaratüre uygun olarak Fruktoz ve BPA'nın eş zamanlı uygulamasının MetS oluşuna, adipositokinlere ve testis dokusuna olan olası etkileri değerlendirildi ve melatoninin bu sürece olan etkisi araştırıldı. BPA, Fruktoz ve Fruktoz+BPA grupları testislerde hasara yol açarken Melatonin uygulaması kısmen bu hasarı önlemede başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Metabolic syndrome (MetS) is a serious public health problem that causes high morbidity and mortality with increasing prevalence of cardiac and metabolic complications and affects whole biological system includes reproductive organs in the world. The basis for the physiopathology of MetS is insulin resistance and adipose tissue disorders. Excessive amounts of reactive oxygen species are exposed during the result of the increase in adipose tissue that occurring with obesity during pathological events in the cell. Then testicular damage occurs. Due to highly usage of Bisphenol A and Fructose have ability cause metabolic disorder as MetS. For these purpose, fourty-two pubertal male Wistar-albino rats were divided equally into seven groups. Groups are; Group 1:(n=6) Control (sesame oil+ethanol), Group 2: (n=6) Fructose Group (%10 D-Fructose), Group 3: (n=6) BPA Group (25mg/bw/day), Group 4: (n=6) F-BPA Group (%10 D-Fructose+BPA 25mg/bw/day), Group 5: (n=6) F-Melatonin Group (20 mg//bw/day), Group 6: (n=6) BPA-Melatonin Group, Group 7: (n=6) F-BPA-Melatonin Group. At the end of the experimental period, all rats were sacrificed ant the uterine tissue of rats were removed. In this study, in light of these information, we aimed to determine any variations in the testis tissue and adipocytokines when exposed to BPA and Fructose in male rats and to determine the possible effects of melatonin exposure against the variations which may occur. While, BPA, Fruktoz ve Fruktoz+BPA groups cause testicular damage, administration of melatonin prevented partially this damage.