Gypsophila paniculata L. 'perfecta' nın çiçeklenmesine dikim ve budama zamanları gün uzunlukları ve GA3'ün etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 39918
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
301 6. ÖZET Bu araştırma 1990-1992 yılları arasında Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü (ERDEMLÎ/tÇEL) seraları ve arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada Doğu Akdeniz Bölgesi koşullarında Gypsophila paniculata L. 'Perf ecta'nm büyüme ve çiçeklenmes ine dikim ve budama zamanları, gün uzunlukları, uzun gün uygulama süreleri, yetiştirme ortamları ve GA3 ' ün etkilerinin saptanması amaçlanmıştır. Yetiştirme ortamı olarak kontrollü cam sera, 'V çatılı plastik sera ve dış ortam kullanılmış, ek aydınlatma yapılan denemelerde gün uzunlukları, doğal gün uzunluğunun istenen gün uzunluğuna tamamlanması için gereken süre kadar aydınlatma yapılarak sağlanmıştır. Araştırma süresince doğal, 14, 15 ve 16 saat gün uzunlukları kullanılmış, 14 ve 15 saat gün uzunlukları Geceyi Bölme Aydınlatması (GBA), 16 saat gün uzunluğu ise 10 dakika aydınlık peryoda karşılık 20 dakika karanlık peryod içeren Geceyi Kesintili Bölme Aydınlatması (GKBA) yapılarak gerçekleştirilmiştir. Aydınlatmalar saat 22:00 de başlatılmış ve istenen gün uzunluğunun sağlandığı saat ve dakikada sonl andı r 1 Imışt 1 r. Işık kaynağı olarak akkor telli lambalar (150 W) kullanılmış ve lambaların konumları bitki düzeyinde 95-100 lux ışık şiddeti sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Tüm denemelerde bitkiler 60 cm ye 60 cm üçgen dikim sistemine göre dikilmiş ve budamalar standart budama şeklinde yapılmıştır. Araştırma üç ana başlık altında 12 bağımsız deneme halinde planlanmıştır. Gerçekleştirilen denemeler üç yinelemeli olarak kurulmuş, kullanılan deneme deseni ve bitki sayısı denemenin özelliği, gerçekleştirildiği ortam ve alt yapıya uygun olarak seçilmiştir. Denemelerin tümünde aşağıda verilen gözlem ve ölçümler yapı İmi şt 1 r : - Bitki Boy Değişimi (cm) - Dikim veya Budamadan Hasada Kadar Geçen Süre (Gün),****£ c ^° $&**302 - Çiçeklenen Sürgün Sayısı (Adet/bitki) - Hasat Sırasında Maksimum Bitki Boyu (cm) - Hasat Edilen Çiçekli Sürgün Boyu (cm) - Çiçeklenme Kalitesi (% A,B,C) Bitki boy değişimi dışındaki tüm verilere varyans analizi uygulanmış ve ortalamalar S.N.K. (Student-Newman- Kleuls) testine göre karşı 1 aştı rı İmi şt ir. 1. Dikim Zamanları Gün Uzunlukları ve Yetiştirme Ortamlarının Bitki Gelişimi ve Çiçeklenmeye Etkileri Deneme 1: Kontrollü cam sera koşullarında 8 dikim zamanı (22 Eylül, 22 Ekim, 22 Kasım, 22 Aralık, 22 Ocak, 22 Şubat, 22 Mart, 22 Nisan) ve 4 gün uzunluğu (Doğal, 14 saat, 15 saat, 16 saat) kullanılarak dikim zamanları ve gün uzunluklarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araşt ir ı lmışt ir. Dikimden hasada kadar geçen süreler, sonbahar (22 Eylül, 22 Ekim, 22 Kasım) ve erken kış (22 Aralık) dikimlerinde kış (22 Ocak, 22 Şubat) ve ilkbahar (22 Mart, 22 Nisan) dikimlerine göre uzun olmuştur. Mevsimsel olarak; kullanılan tüm kriterler açısından sonbaharda 22 Eylül ve 22 Ekim, kışın 22 Şubat ve ilkbaharda ise 22 Mart tarihleri en uygun dikim zamanları olarak belirlenmiştir. Gün uzunlukları arasında kullanılan kriterler açısından en iyi sonuçlar, 16 saat gün uzunluğu etkisinde alınmış, bunu 15 saat ve doğal gün uzunlukları izlemiştir. Sonuçlar 14 saat gün uzunluğunun Gypsophila paniculata L. 'Perfecta' dan sonbahar ve kış mevsimlerinde yapılan dikimlerle olumlu sonuçlar alınması için yeterli olmadığını göstermi şt i r. Ayrıca doğal gün uzunluğu etkisine sonbahar ve kış mevsimlerinde yapılan dikimlerde çi çeki enmenin doğal uzun günlerin başladığı döneme bağlı olduğu ve hasat303 tarihlerinde önemli farklılıkların ortaya çıkmadığı saptanım ştı r. Deneme 2: Kontrollü cam sera koşullarına 22 Eylül, 22 Ekim, 22 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde diki len. bi tki lere doğal kısa gün, 45 uzun gün, 60 uzun gün ve sürekli uzun gün (16 saat) uygulanarak uzun gün uygulama sürelerinin bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri belirlenmiştir. Dikim zamanlarıyla ilgili sonuçlar Deneme 1 den alınan sonuçlarla benzerlik göstermiştir. Uzun gün uygulama süreleri arasında dikimden hasada kadar geçen en kısa süreler sürekli uzun gün, en uzun süreler ise doğal kısa gün etkisinde saptanmıştır. 45 ve 60 Uzun gün uygulamaları bu süreleri doğal kısa gün etkisine göre kısal tmışt ir. Buna karşın çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ve çiçeklenme kalitesi açısından en iyi sonuçlar sürekli uzun gün uygulamasından elde edilmiştir. Bunu doğal kısa gün uygulaması izlemiş, 45 ve 60 uzun gün uygulamalarından hiçbir dikim zamanında yeterli sonuçlar alınamamıştır. Deneme 3: İlkbahar doğal fotoperyod koşullarında kontrollü cam sera ve dış ortama 22 Mart ve 22 Nisan tarihlerinde dikim yapılmış ve dikim zamanları ile yetiştirme ortamlarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri saptanmıştır. Her iki dikim zamanında da en uygun yetiştirme ortamı olarak dış ortam ve her iki yetiştirme ortamında da en uygun dikim zamanı olarak 22 Mart tarihi belirlenmiştir. Deneme 4: Plastik sera ve uzun gün (16 saat) koşullarına 22 Eylül, 22 Ekim ve 22 Kasım tarihlerinde dikim yapılarak plastik sera koşullarında dikim zamanlarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araşt ı r ı İmi şt ir. Dikimden hasada kadar geçen en kısa süreler 22 Kasım304 ve 22 Eylül dikimlerinde saptanmış, bu sürenin 22 Ekim dikimlerinde arttığı belirlenmiştir. Buna karşın çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi açısından en iyi sonuçlar 22 ekim ve 22 Kasım dikimlerinden elde edilmiştir. Deneme 5: Sonbaharda (22 Eylül) kontrollü cam sera ve plastik sera koşullarına dikilen bitkilere 16 saat gün uzunluğu sağlanarak bitki gelişimi ve çiçekl enmeye yetiştirme ortamlarının etkisi belirlenmiştir. En iyi sonuçlar, dikimden hasada kadar geçen süre açısından kontrollü cam sera, çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi açısından ise plastik sera koşullarında elde edilmiştir. 2. Farklı Koşullarda Budama Zamanları ve Gün Uzunluklarının Bitki Gelişimi ve Çiçekl enmeye Etkileri Deneme 1: Kontrollü cam sera ve doğal fotoperyod koşullarında II. Ürün için 10 Nisan, 8 Mayıs, 26 Mayıs ve 21 Haziran tarihlerinde yapılan budamalarla bu dönemde budama zamanlarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araşt ir ı İmi şt ı r. Budamadan hasada kadar geçen en kısa süreler 8 Mayıs, en uzun süreler ise 10 Nisan tarihinde budanan bitkilerde saptanmıştır. Çiçeklenen sürgün sayısı açısından budama tarihleri arasında fark olamamasına karşın, budama tarihi geciktikçe (26 Mayıs, 21 Haziran) maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesinin azaldığı belirlenmiştir. Deneme 2: Dış ortam ve doğal fotoperyod koşullarında 18 Temmuz, 2 Ağustos ve 17 Ağustos tarihlerinde budama yapılarak yaz döneminde budama305 zamanlarının bitki g-elişimi ve çiçeklenmeye etkileri saptanım şt ı r. Budamadan hasada kadar geçen en kısa süreler 18 Temmuz, en uzun süreler ise 17 Ağustos tarihinde budanan bitkilerde belirlenmiş ve budama tarihinin gecikmesiyle bu sürelerin arttığı ortaya çıkmıştır. Çiçeklenen sürgün sayısı açısından en iyi sonuçlar 18 Temmuz tarihinde budanan bitkilerde alınmasına karşın yüksek sıcaklıklar nedeniyle maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi düşük bulunmuştur. Maksimum bitki boyu ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi açısından 2 Ağustos tarihinde budanan bitkilerden daha iyi sonuçlar alınmış ve 17 Ağustos tarihinde budanan bitkilerde bu defa doğal kısa günlerin etkisiyle çiçeklenme kalitesi azalmıştır. Sonuçlar yaz mevsiminde erken budamalarda yüksek sıcaklıklar, geç budamalarda ise doğal kısa günler nedeniyle yeterli nitelik ve nicelikte ürün almanın güç olduğunu göstermiştir. Deneme 3: 18 Ağustos, 17 Eylül ve 17 Ekim tarihlerinde budanan bitkilere 14 saat, 15 saat ve 16 saat gün uzunluğu uygulanarak yaz ve sonbahar döneminde yapılan budamalarda budama zamanları ve gün uzunluklarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araştırılmıştır. Budamadan hasada kadar geçen en kısa süreler 18 Ağustos ve 17 Eylül tarihlerinde budanarak 15 ve 16 saat gün uzunluğu uygulanan bitkilerde saptanmıştır. 17 Ekim tarihinde budanan bitkilerde bu süreler uzamış, ancak çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi artmıştır. Gün uzunlukları arasında budamadan hasada kadar geçen süre, çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyları ile çiçeklenme kalitesi açısından en iyi sonuçlar 16 saat gün uzunluğu etkisinde alınmıştır. Bunu 15 saat gün uzunluğu izlemiş, 14 saat gün uzunluğunun yeterli olmadığı saptanmıştır.306 Deneme 4: Kontrollü cam sera koşullarında 7 Ocak ve 24 Şubat tarihlerinde budanan bitkilere 14, 15 ve 16 saat gün uzunlukları uygulanarak kış budama zamanları ve gün uzunluklarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri bel iri enmişt i r. Budamadan hasada kadar geçen süre, çi çeki enen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyu ile çiçeklenme kalitesi açısından en iyi sonuçlar 24 Şubat tarihinde budanan bitkilerden elde edilmiştir. 7 Ocak tarihinde budanan bitkilerde hasada kadar geçen sürelerin arttığı, çiçeklenen sürgün sayısı ve hasat edilen çiçekli sürgün boylarının azaldığı saptanmıştır. Gün uzunlukları arasında tüm kriterler açısından en iyi sonuçlar 16 saat gün uzunluğu etkisinde elde edilmiş, bunu 15 saat gün uzunluğu izlemiştir. Doğal günlerin uzamaya başladığı bir dönemde denenmesine karşın 14 saat gün uzunluğu etkisinde hasada kadar geçen süreler artmış, çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyları ile çiçeklenme kalitesi azalmıştır. Deneme 5: Dış ortam ve ilkbahar doğal fotoperyod koşullarında kışı açıkta geçiren bitkiler 7 Mart, 17 Mart ve 27 Mart tarihlerinde budanarak bu dönemde budama zamanlarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araşt ı rı İmi şt ı r. 7 Mart tarihinde budanan bitkilerde hasada kadar geçen sürenin uzun olduğu ve hasat edilen çiçekli sürgün boyunun kısaldığı saptanmıştır. 27 Mart tarihinde budanan bitkilerde çiçeklenen sürgün sayısı artmış ve diğer tüm kriterler açısından her üç budama zamanında da çok iyi sonuçlar alınmıştır. 3. Farklı Koşullarda GA3'ün Bitki Gelişimi ve Çiçeklenmeye Etkileri Deneme 1: 14 Kasım tarihinde kontrollü cam serada307 14, 15 ve 16 saat gün uzunlukları etkisine dikilen bitkilere 250 mg/litre dozundaki GA3, bir haftalık aralıklarla 0 (kontrol), 1, 2, 3 ve 4 kez püskürtülerek GA3 uygulama sayısı ve gün uzunluklarının bitki gelişimi ve çi çeki enmeye etkileri saptanmıştır. Sonuçlar, GA3 uygulama sayısı arttıkça hasada kadar geçen sürelerin kısaldığını, çiçeklenen sürgün sayısı, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyları ile çiçeklenme kalitesinin arttığını ve en iyi sonuçların 4 kez 250 mg/litre dozunda GA3 uygulanan bitkilerden elde edildiğini göstermiştir. Buna karşın GA3 uygulamalarının gün uzunlukları arasında kontrolde ortaya çıkan farklılıkları ortadan kaldırmadığı saptanmış, en iyi sonuçlar 16 saat gün uzunluğu etkisinde elde edilmiştir. Bunu 15 saat gün uzunluğu izlemiş, bu koşullarda da 14 saat gün uzunluğunun yetersiz olduğu belirlenmiştir. Deneme 2: 22 Eylül, 22 Ekim ve 22 Kasım tarihlerinde plastik sera koşullarına dikilip 16 saat gün uzunluğu uygulanan bitkilerin yarısına haftada bir kez olmak üzere 5 kez 500 mg/litre dozunda GA3 püskürtülerek plastik sera koşullarında GA3 uygulaması ve dikim zamanlarının bitki gelişimi ve çiçeklenmeye etkileri araştırılmıştır. GA3 Uygulaması tüm dikim zamanlarında dikimden hasada kadar geçen süreleri önemli ölçüde kısaltmış, çiçeklenen sürgün sayıları, maksimum bitki ve hasat edilen çiçekli sürgün boyları ile çiçeklenme kalitelerini belirgin bir biçimde artırmıştır. Ayrıca GA3 uygulaması özellikle 22 Eylül ve 22 Ekim dikimlerinde dikimden hasada kadar geçen süreleri daha büyük ölçüde kısaltmış ve kontrole göre dikim zamaları arasında bu süre açısından ortaya çıkan farklılıkları azaltmıştır. Bunun ürün programlama açısından önemli bir sonuç ve özellikle plastik sera koşullarında yapılan yetiştiricilikte GA3 kullanımının vazgeçilmez bir unsur olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
308 SUMMARY This study was carried out to determine the effects of planting and pruning-dates, photoperiod, duration of longday exposure, growing conditions and GA3 on growth and flowering of Gypsophila paniculata L. 'Perfecta' at Horticultural Research Institute ERDEMLÎ/ÎÇEL under climatic conditions of the Eastearn Mediterranean coastal region during 1990-1992 period. Plants were grown in a controlled glasshouse, in a plastic greenhouse and in the field. In the daylength treatments, natural day length was extented by using photoperiodic lighting. Natural (short and long), 14-, 15- and 16-hr photoperiods were used in different experiments during the study. The required daylengths were provided by continuous lighting for 14-and 15-hr photoperiods, and by cyclic lighting of 10 min. of light and 20 min. of dark for a 16-hr photoperiod as night-break. Incandescent lamps (150 W) were used as light source and they were placed at a distance of 3.10 m. and 1.75-1.80 m above the ground level to obtain 95-100 lux light intensity at the top of the plants. The lamps were timed to turn on at 22:00 and off at time when required daylenght was completed. This study was planned in 12 different experiments under 3 main headings. The experimental designs and the number of plants were chosen according to the experiments and greenhouse contruct ions. There were 3 replications in each experiment. Criteria used in all experiments were as follows : - The differences of plant height during growing period. - The time from planting or pruning to harvest (Day) - The number of flowered shoots per plant (Shoot/Plant) - Maximum plant height at harvest (cm) - The lenght of flowered shoots (cm) - Flowering shape and quality of flowered shoots (% A,B,C)309 The data (except for differences of plant height during growth period) was subjected to analysis of variance and means were compared by using SNK (Student-Newman-Kleuls) test. 1. The effects of planting-dates, photoperiod and growing conditions on growth and flowering Experiment 1: The aim of this experiment was to determine the effects of 8 planting-dates (22 September, 22 October, 22 November, 22 December, 22 January, 22 February, 22 March and 22 April) and 4 photoperiods ( natural, 14-, 15- and 16-hr) on growth and flowering under controlled glasshouse conditions. The time from planting to harvest was longer in autumn (22 September, 22 October and 22 November) and in early winter (22 December) plantings than in winter (22 January and 22 February) and in spring (22 March and 22 April) plantings. Suitable planting-dates were 22 September and 22 October in autumn, 22 February in winter and 22 March in spring under 16-hr photoperiod. According to all criteria used in the study, the best results were obtained from plants grown under 16-hr photoperiod. These were followed by plants grown both under 15-hr and natural photoperiod. The results showed that a 14-hr photoperiod was not suitable to obtain desirable yield and flowering quality from Gypsophila paniculata L. 'Perfecta' plants. The data concerning the time from planting to harvest also indicated that flowering of plants which were planted under natural short photoperiod was due to begining of the natural longdays. So there were no significant differences for harvesting - dates of plants planted on different dates. Experiment 2: The effects of planting-dates (22 September, 22 October, 22 November and 22 December) and the duration of longday (16 hr) exposure (natural short days,310 45 longdays, 60 longdays and continuous longdays) on growth and flowering were studied under controlled glasshouse condi t ions. The results of the effects of planting-dates on growth and flowering were similar to the results obtained in experiment 1. The time from planting to harvest was the shortest in plants grown under continuous longday (16-hr photoper iod). Exposure of 45 and 60 longdays shortened the time from planting to harvest in comparison to natural short days, but the number of flowered shoots per plant, maximum plant height at harvest, the length of flowered shoots and flowering quality decreased. The best results were obtained from plants grown under continuous longday and natural photoperiod according to criteria used in the study, respect ively. Experiment 3: The purpose of this experiment was to determine the effects of planting-dates (22 March and 22 April) and growing conditions (controlled glasshouse and open field) on growth and flowering under natural photoperiod during spring. Although the time from planting to harvest was the shortest in plants planted in the controlled glasshouse on 22 April, according to other criteria the best results were obtained from plants planted on 22 March and grown under the field condition. Experiment 4: The effects of planting-dates (22 September, 22 October and 22 November) on growth and flowering under 16-hr photoperiod and plastic greenhouse conditions were studied. The time from planting to harvest was the shortest in early (22 September) and late (22 November) plantings. Planting on 22 October delayed flowering. However, there was an increase in the number of flowered shoots per plant,311 plant height at harvest, the length of flowered shoots and flowering: quality in late (22 October and 22 November) planting's in comparison to the early (22 September) planting. Experiment 5: The plants were planted in the controlled glasshouse and the plastic greenhouse under 16- hr photoperiod on 22 September. The effects of growing conditions on the growth and flowering were determined. The time from planting to harvest was 3 times shorter under controlled glasshouse condition than under plastic greenhouse condition. Plastic greenhouse condition delayed flowering and harvest. However, the number of flowered shoots per plant, maximum plant height at harvest, the length of flowered shoots and flowering quality increased. 2. The effects of pruning-dates and photoperiod on the growth and flowering under different growing conditions Experiment 1: The plants were pruned for the second flush on 10 April, 8 May, 26 May and 21 June under natural photoperiod and controlled glasshouse conditions to determine the effect of pruning-dates on growth and flowering in spring and early summer. The time from pruning to harvest was the shortest in plants pruned on 8 May, and the longest in plants pruned on 10 April. The number of flowered shoots per plant was similar in all pruning-dates. However, with the late prunings (26 May and 21 June), maximum plant height at harvest, the length of flowered shoots and flowering quality decreased. Experiment 2: In this experiment, the effects of pruning-dates (18 July, 2 August and 17 August) in summer on growth and flowering under natural photoperiod and the312 field conditions were studied. The time from pruning to harvest was the shortest in plants pruned on 18 July and the longest in plants pruned on 1 7 August. The best results in the number of flowered shoots per plant were obtained from the plants pruned on 18 July. However, the high summer temperature reduced the maksimum plant height at harvest, the length of flowered shoots and fowering quality in this growing season. With pruning on 2 August, the maximum plant height at harvest, the length of flowered shoots and flowering quality increased. Natural short days reduced the flowering quality in plants prun