Şanlıurfa 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının kişisel koruyucu donanım kullanım sıklığı
Şanlıurfa 112 emergency medical services employees the personal protective equipment usage frequency
  1. Tez No: 399186
  2. Yazar: SEMA KAVLAK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa 112 ASH çalışanlarının mesleki risk kavramı ve iş kazası geçirme olasılığı açısından müdahale ettikleri vakalarda Kişisel Koruyucu Donanım kullanım sıklığını tespit etmek amacıyla yapılmış kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmaya katılanların %56,1 erkektir. Katılımcıların yaş ortalaması 26,8±7,7'dir. Katılımcıların Şanlıurfa 112 ASH'nde ortalama çalışma süresi 2,8±3,3 yıl; Acil Sağlık Hizmetlerinde ortalama çalışma süresi ise 3,1±3,4 yıldır. Araştırmaya katılanların %56,4'ü 112 ASH' n de çalıştıkları süre içerisinde tehlike atlattığı fakat yaralanmadığı, %13,4'ü ambulans içerisinde bulunan malzemeler ve/veya ambulans donanımı teması sonucu yaralandığı, %11 hafif şekilde yaralandığı, %9,3'ü düşme sonucu yaralandığı, %4,1'i olay yerinde bulunan duman-kimyasal ajan nedeni ile yaralandığı, %3,4'ü ise kaza ortamındaki kesici-delici (cam parçası,kaporta parçası vb.) parçaların bulunması nedeniyle yaralandığı tespit edilmiştir. Araştırmaya katılanlardan son bir yılda iş kazası geçirenlerden iş kazası geçirdiği sırada KKD kullananların sıklığı %89,5 bulunurken, KKD kullanmayanların sıklığı ise %10,5 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %14,2'sinin ise son bir yılda iş kazası geçirdiği, %7'sinin ise geçirdiği kaza sonucu rapor aldığını tespit edilmiştir. Katılımcılardan geçirdiği iş kazası sonucu rapor alanların ortancası 3 gün (minimum:1, maksimum: 90 gün) ortalaması ise 16 ±32 gün olarak bulunmuştur. Sonuç olarak çalışanlara, 112 ASH çalışma koşullarının riskine önem verilmeli ve bununla ilgili destekleyici çalışmalar ve hizmet içi eğitimler yürütülmelidir. Mesleki risklere, iş kazalarına karşı Kişisel Koruyucu Donanımlara önem verilmeli ve bu malzemelerin temini ve kullanımı belirli bir disiplin içerisinde yapılmalı gönüllülük esasından çok zorunlu hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
It is highly crucial that 112 Emergency Medical Services workers whose working environment varies, have Personal Protector Equipment (PPE) in order to protect themselves fromthe injuries that they interfere in the incidents and the work accidents. This study is a cross sectional survey that ascertains the frequency of having PPE in the incidents with regard to the concept of occupational risk and the possibility of having work accident of EMS (Emergency Medical Services) workers in Şanlıurfa. 56,1% of the survey participants were male. The average age of the participants is 26,8±7,7. The average working time of the 112 EMS participants in Şanlıurfa is 2, 8±3, 3 years. On the other hand, the average working time at EMS is 3, 1±3, 4 years. It is stated that 56, 4% of the survey participants were in danger but they did not get injured when they worked for 112 EMS, 13, 4% of them got injured by the devices and or the equipment in the ambulance, 11% of the participants were slightly injured, 9,3% of the participants got injured because of falling, 4,1% of them got injured by the smoke- chemical agent in the scene of accident, 3,4% got injured because of the sharp objects ( a piece of glass or cowl) in the scene of accident.It is found out that while the frequency of the workers who had PPE during the work accident within the survey participants who had a work accident last year is 89, 5%, the frequency of the workers who did not have PPE is 10,5%. It was determined that 14, 2% of the participants had work accident during the last year and 7% of them received an accident report. The median of the workers who received an accident report among the participants was found out 3 (minimum: 1, maximum: 90 days), mean was found out 16±32. As a result, a particular importance should be attached to the risk of 112 EMS working conditions, and supportive workshops and in service trainings should be carried out. In addition, attention should be paid to PPE against the occupational risk and work accidents. Procuring use of this equipment for PPE should be done strictly. This procedure should be carried out compulsorily rather than voluntarily.