Sıçanlarda hipoksik ön koşullamanın akciğerdeki oksidan-antioksidan sistemler üzerine etkisi
Effect on oxidant-antioxidant systems in hypoxic precontioning in rat lung
  1. Tez No: 399185
  2. Yazar: SEVTAP KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hipoksik önkoşullama (HÖ), hücrelerin hipoksik hasara karşı direnç kazanmasını sağlar. HÖ'nın akciğerdeki antioksidan kapasiteyi arttırdığı yönünde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda HÖ'nın akciğerdeki oksidatif stres parametreleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deneylerde kullanılan 25 adet erkek Wistar Albino sıçan, Kontrol (K), Ön koşullama (ÖK), Ağır Hipoksi (AH), ÖK+ AH olmak üzere 4 gruba ayrıldı. ÖK grubundaki denekler üç gün süre ile günde 2 saat %10 O2'ye, AH grubundaki denekler ise 3 gün süre ile normal atmosfer koşullarında yaşatıldıktan sonra 4. Gün 3 saat süre ile %7 O2'ye maruz bırakıldı. ÖK+AH grubundaki denekler ise ÖK protokolünün uygulanmasının ardından 4.günde, 3 saat süre ile %7 O2'ye maruz bırakıldı. Daha sonra denekler feda edilip akciğer dokuları alındı. Dokularda oksidatif stres ve antioksidan savunma mekanizmaları ile ilişkili parametreler incelendi.
Özet (Çeviri)
Limited numbers of study show that hypoxic pre-conditioning (HPC) increases antioxidant capacity of lung. By this study, effects of HPC on oxidant/antioxidant systems in lungs were evaluated. For animal experiments, 25 male Wistar Albino rats were divided into 4 groups; Control (C), Pre-conditioning (PC), Severe Hypoxia (SH), PC+SH. Subjects of PC group were exposed to 10% O2 for 2 hours per day for three days, whereas subjects of SH group were exposed to 7% O2 only for 3 hours on the fourth day. Subjects of PC+SH group were exposed to 7% O2 for 3 hours on the fourth day after PC protocol. After these procedures subjects were sacrificed and lung tissues were collected. Parameters associated with oxidant/antioxidant status were examined.