Kanserde HINT1 gen ekspresyon analizi
  1. Tez No: 399191
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Evrimsel açıdan yüksek oranda korunmuş olan HIT protein süper ailesinin üyesi Histidin Triad Nükleotid bağlayıcı protein1 (HINT1), memeli dokuları dahil çeşitli türlerde yaygın olarak eksprese edilen bir gendir. HINT1'in önemli bir tümör supresör gen olduğuyla ilgili giderek artan sayıda çalışma olmasına rağmen, onun tümör baskılama konusundaki etkinliği ve mekanizması halen tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın başlıca amacı HINT1'in değişik kanserlerdeki gen ekspresyon oranlarındaki değişiklikleri incelemekti. Biz ayrıca onun antioksidan özelliği olup olmadığını da incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda, RT-PCR yöntemiyle kolorektal, mide ve meme kanserlerinde HINT1'in ve SOD1' in normal ve tümör dokularında gen ekspresyon düzeyleri ölçülmüştür. HINT1'in ekspresyon değerleri, toplam 26 hastanın 14'ünde (%53.85), kolorektal kanseri olan 13 hastanın 8'inde (%61.54), meme kanseri olan 7 hastanın 3'ünde (%42.86) ve mide kanseri olan 6 hastanın 3'ünde (%50) tümör dokusunda normal dokuya oranla daha düşük olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, HINT1'in tümörlü doku ortalama ekspresyon düzeyleri normal dokulardakinden istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yüksek bulunmuştur (p>0.05). Tümör dokularındaki SOD1 ekspresyon değerlerinin, ilginç olarak, toplam 26 hastanın 10'unda (10/26, %38.46), kolorektal kanseri olan 13 hastanın 6'sında (%46.15), meme kanseri olan 7 hastanın 2'sinde (%28.57) ve mide kanseri olan 6 hastanın 2'sinde (%33.33) normal dokuya göre daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Histidine triad nucleotide-binding protein (HINT1), a member of the evolutionary highly conserved HIT protein superfamily, is ubiquitously expressed in diverse species including mammalian tissues. Although an increasing number of studies show that HINT1 is an important tumor suppressor gene, its effectiveness and mechanism of tumor suppression is still unclear. The main purpose of this study was to investigate the changes of HINT1 gene expression rates in various cancers types. We also aimed to study its antioxidant properties by comparing with SOD1, is a well-known antioxidant. The gene expression levels of HINT1 and SOD1 were measured by RT-PCR method in normal and tumor tissues in colon, gastric, and breast cancers. HINT1 expression values were observed to be lower in tumor tissues of 14 of the total 26 patients (%53.85), 8 of 13 patients with colorectal cancer (%61.54), 3 of the 7 patients with breast cancer (%42.86), and 3 of 6 patients with gastric cancer (%50) than in normal tissues . However, the mean levels of HINT1 expression in tumor tissue were higher, but not statistically significant, than those in normal tissues. However, the mean levels of HINT1 expression in tumor tissue were higher, but not statistically significant, than those in normal tissues. Interestingly, SOD1 expression values were found to be lower in tumor tissues of 10 of the total 26 patients (%38.46), 6 of 13 patients with colorectal cancer (%46.15), 2 of the 7 patients with breast cancer (%28.57), and 3 of 6 patients with gastric cancer (%33.33) than in normal tissues.