Piyasada aktarlarda satılan sinameki örnekleri üzerinde yapılan araştırmalar
Studies on samples of senna which are sold BY herbalists
- Tez No: 399193
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
“Sinameki”olarak bilinen Cassia angustifolia ve Cassia acutifolia türleri önemli Fabaceae familyası üyeleridir ve çok eski zamanlardan beri kabızlık tedavisi başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkları gidermek amacıyla kullanılmaktadır. Zamanla etkilerinin fark edilmesiyle ilaç endüstrisinde tıbbi kullanımları popularite kazanmıştır. Bitkilerin ana vatanı Tropikal Afrikadır ve“Alexandrian ya da Khartum sinameki”olarak bilinirler. Bu çalışmada, 16 farklı il ve aktardan alınan sinameki örnekleri araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Aktarlardan alınan örnekler Avrupa Farmakopesi 7.0 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Bu örneklerde makroskobik, mikroskobik ve kantitatif mikroskobi (stoma indeksi) çalışmaları, yabancı madde tayini, kurutmada kayıp, bütün kül miktar tayini, asitte çözünmeyen kül tayini yapılmıştır. Örneklerdeki sennozitlerin kalitatif ve kantitatif analizleri İTK ve UV spektroskobisi yöntemleri ile yapılmıştır. Tüm deney sonuçlarına göre, örneklerin Avrupa Farmakopesi 7.0'da yer alan tıbbi drog standartlarına uygun olmadığı bulunmuştur. Kalite kontrol analizleri sonucu temelinde, aktarlarda sinameki olarak satılan örneklerin kabızlık tedavisi için çok güvenilir olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cassia angustifolia and Cassia acutifolia species known as“sinameki”are the important members of the family Fabaceae and have been used in the treatment of constipation and the other various ailments since ancient times. Their medical uses in drug industry have gained popularity with recognition of their effects. The plants are indigenous to tropical Africa and known as“Alexandrian or Khartum senna”. In this study, sixteen senna samples from different provinces and akhtars were used as research material. The samples of senna leaves which are provided from akhtars were evaluated according to European Pharmacopoeia 7,0 standards. Macroscopic, microscopic and quantitative microscopy (stomatal index) studies and total ash, loss on drying, ash insoluble in hydrochloric acid, foreign matter analysis in the samples were achieved. Quantitative and qualitative analysis of sennosides in the samples were performed by TLC and UV spectroscopy methods. According to results of all experiments, the samples were not found to be suitable to the officinal drug standards in European Pharmacopoeia 7,0. Based on the results of quality control analysis, senna samples sold in akhtars were observed to be unsafe for the treatment of constipation.