Curcuma longa L. üzerinde fitoterapötik araştırmalar
Phytotherapeutic researches on curcuma longa L.
  1. Tez No: 399211
  2. Yazar: BURCU KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Halk arasında“Zerdeçal”olarak bilinen Curcuma longa L. (Turmerik) rizomları; çok eski zamanlardan beri ilgi duyulan, önceleri baharat olarak gıda endüstrisinde, ilerleyen zamanlarda etkilerinin fark edilmesiyle ilaç endüstrisinde kullanılmaya başlanan önemli bir Zingiberaceae familyası üyesidir. Ana vatanı Güney Asya olan bitki“Hint safranı”olarak da bilinir ve Ayurveda tıbbında yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada, Curcuma longa L. içeren farmasötik preparatların Türkiye'deki mevcut on üç örneği ile aktardan alınan toz ve bütün drog örnekleri araştırma materyali olarak kullanılmıştır. Bu örneklerin hekzan, diklorometan, etil asetat ve metanol ekstreleri hazırlanmış; ince tabaka kromatografisi (İTK) ile analizleri yapılmıştır. Hazırlanan ekstreler 2,2-difenil-1-pikril-hidrazil (DPPH) serbest radikal süpürücü etkileri yönünden incelenmiştir. Avrupa Farmakopesi 7.0 ve 7.7 referans alınarak aktar numunelerinin; makroskobik ve mikroskobik incelemeleri, su ve total kül miktar tayinleri, esansiyel yağ ve disinnamomil metan türevlerinin analizleri yapılmıştır. Ayrıca numunelerdeki kurkumin miktar tayini yüksek performans sıvı kromotografisi (HPLC) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, numunelerin farklı serileri arasında fark bulunmadığı, iki preparatın kurkumin yönünden yararlanılabilecek özellikte olduğu tespit edilmiştir. Preperatların ikisinde antioksidan aktiviteye rastlanmamıştır. Aktardan temin edilen toz ve bütün drog örneklerinin ise Avrupa Farmakopesi'nde belirtilen şartları taşımadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Curcuma longa L.(Turmeric) rhizomes, known as 'Zerdecal' among people; which has been a matter of interest since ancient times, is an important member of Zingiberaceae family. In addition to its common use as a spice in food industry, recently its medical use in drug industry has gained popularity with recognition of its effects. It's also known as 'Kunkuman'in its native land Southern Asia and it's commonly used in Ayurveda medicine too. In this research, thirteen pharmaceutical preparations of Curcuma longa L. available in Turkey and whole and powdered crude drug samples that can be obtained from herb and spice sellers were investigated. The hexane, dichloromethane, ethyl acetate and methanol extracts of these samples were prepared and analyzed with thin layer chromatography (TLC). Their antioxidant activities were determined by using 2,2 diphenyl 1 picrylhydrazyl (DPHH). The amount of ashes and water, macroscopic and microscopic examinations along with essential oils and disinnamoil methane derivatives of these samples obtained from herb and spice sellers according to European Pharmacopoeia 7.0 and 7.7 standards were determined. Besides; the amount of curcumin in these samples was assigned by using high performance liquid cromatography (HPLC). According to our results, there is no difference between the series of the preparations and two of them will be useful in terms of the content of curcumin. Two of the examined prepartions have no an antioxidant activity. In addition, none of rhizome turmeric has not met the criteria of European Pharmacopoeia.