Rubus sanctus schreber bitkisi üzerinde yapılan fitokimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları
Phytochemical and biological activity studies on rubus sanctus schreber
  1. Tez No: 399212
  2. Yazar: EMİNE ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Rubus türlerinin genç sürgünleri halk tıbbında yara iyileştirici olarak, enfekte olmuş böcek ısırıkları ve sivilcelerin iyileştirilmesinde yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde geniş bir yayılış gösteren ve halk tıbbında kullanılan R. sanctus bitkisinin fitoterapide kullanılabilirliğini belirlemek ve yara iyileştirici aktivitesinin değerlendirilmesi amacıyla bitkinin toprak üstü kısımlarından metanollü ekstre hazırlanmıştır. Metanollü ekstrenin yara iyileştirici etkisi yara iyileşmesinde önemli rol oynayan ve metalloproteinaz enzimler olarak bilinen hyaluronidaz, kolajenaz ve elastaz enzim inhibisyonunun ölçülmesi suretiyle yapılmıştır. Yapılan aktivite çalışmasında metanollü ekstrenin aktif çıkmasına bağlı olarak bu ekstre silikajel kolon kromatografisi tekniği kullanılarak fraksiyonlanmış ve aktif çıkan fraksiyonda yapılan preparatif ince tabaka kromatografisi ile etkiden sorumlu bileşik olarak“Kersetin-3-O-β-galaktozit (hiperozit)”izole edilmiştir. Kersetin-3-O-β-galaktozit'in etki mekanizmasını aydınlatmak üzere yapılan in vitro deneylerde bu bileşiğin kolajenaz enzimini inhibe ederek yara iyileşmesinde rol oynadığı tespit edilmiş Anahtar Sözcükler : Elastaz, fitoterapi, hiperozit, hyaluronidaz, kolajenaz,Rosaceae, Rubus sanctus, yara
Özet (Çeviri)
Young shoots of Rubus species have been used for healing of wounds, infected insect bites and pimples in folk medicine for ages. In order to detect the phytotherapeutical usage and evaluate the wound healing activity of R. sanctus distributed widely in our country and used in folk medicine, methanol extract from the aerial parts of the plant was prepared. The wound healing activity of the methanol extract was evaluated by measuring the inhibition of metalloprotease enzymes called hyaluronidase, collagenase and elastase which play an important role in healing process. The methanol extract of the aerial parts of the plant which was found to be active was fractionated by using silicagel column chromatography. The active fraction was subjected to preperative thin layer chromatography to obtain the active compound“quercetin-3-O-β-galactoside (hyperoside)”. The in vitro studies were performed to enlighten the compound's mechanism of action. It has been suggested that the isolated compound plays a role in wound treatment via the inhibition of the collagenase enzyme. Elastase, phytotherapy, hyperoside, hyaluronidase,colagenase, Rosaceae, Rubus sanctus, wound.