Rat ince bağırsağında oluşturulan deneysel iskemik reperfüzyon hasarlanma modelinde gelişen uzak organ hasarlaması üzerine vasküler endotelyal büyüme faktörünün(VEGF) etkisi
Effect of Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) On Developing Distant Organ Damage During Experimental Intestınal Ischemia Reperfusion Injury Model In Rats
- Tez No: 399217
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İskemi-reperfüzyon (I/R) hasarının fizyopatolojisi tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Ancak iskeminin neden olduğu hasarın önemli bir kısmının reperfüzyon sırasında, post-iskemik dönemde olduğu düşünülmektedir. İskemi süreci içerisinde biriken bazı toksik metabolitler, reperfüzyon fazında dolaşıma katılarak, iskemiye maruz kalan dokuda ve uzak organlarda sistemik inflamatuar bir yanıt oluşturmaktadırlar. Çalışmanın amacı; Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF)'nün deneysel I/R hasarının uzak organ dokularında oluşturabileceği oksidan stres ve antioksidan savunma sistemleri üzerindeki etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada 30 adet Wistar Albino erkek sıçan 5 gruba ayrıldı. Bunlar; 1-Sham, 2-VEGF(V), 3-İskemi-Reperfüzyon (I/R), 4-I/R+V, 5-V+I/R grupları şeklinde belirlendi. Sham grubunda sadece cerrahi prosedür, VEGF grubunda ise cerrahi prosedürü takiben tek doz intravenöz VEGF (0,8 µg/kg) enjeksiyonu uygulandı. I/R ve tedavi gruplarında, cerrahi prosedür ve mesenterik arterin 90 dakika süresince klipajı yapıldı. I/R+V grubunda reperfüzyon süreci sonrasında, V+I/R grubunda ise iskemi periyodu öncesinde tek doz VEGF uygulandı. İskemi periyodundan 4 saat sonra hayvanlar feda edilerek karaciğer, böbrek ve kan dokusu örnekleri alındı. Bütün prosedürler anestezi altında gerçekleştirildi. Dokular oksidatif stres ve antioksidan düzeyleri açısından değerlendirildi. Kan örneklerinde organ fonksiyonları açısından biyokimyasal analizler yapıldı. Gruplar arası farklılığı belirlemede Mann-Whitney U testi kullanıldı. Sonuç: VEGF' ün ince bağırsak dokusunda meydana gelebilecek I/R hasarına karşı uzak dokularda belli düzeylerde oksidatif stresi azaltıp, antioksidan düzeylerini arttırarak koruyucu bir etkisi olabileceğini gördük. Yapılacak yeni çalışmalar VEGF'ün I/R hasarına karşı koruyucu etkilerinin daha iyi anlaşılmasında fayda sağlamakla beraber, klinikte uygulamaya girmesi halinde hastalık tedavi planlanmasında da yeni ufuklar açabilecektir.
Özet (Çeviri)
The physiopathology of ischemia-reperfusion's (I/R) injury wasn't illuminated exactly. It is thought that there is the essential part of injury caused by ischemic during reperfusion in the period of post ischemic. Some toxic metabolites cumulating in ischemic process by getting into circulation in reperfusion phase compose systemic inflammatory response to tissue exposing by ischemic and distance organs. The purpose of study is to evaluate effectiveness of VEGF's experimental I/R injury on distant organ tissues for oxidant stress and antioxidant defense. In this study Wistar Albino male rats were used. Rats were divided into five groups (n= 6). Groups: 1-Sham, 2-VEGF(V), 3-I/R, 4-I/R+V, 5-V+I/R. In Sham and VEGF groups only surgical procedure is applied. In I/R and V groups, surgical procedure and clip is applied on the mesenteric artery for 90 min. For I/R+V and V+I/R groups, before or after than ischemia period one dose intra venous VEGF (0,8 µg/kg) was given. 4 hours after than ischemia period, liver and kidney tissue and blood samples were collected. All procedure were done under anaesthesia. The tissues were evaluated about oxidative stress and the levels of antioxidant. It was done biochemical analyses on blood samples about organ functions. It was used Mann – Whitney U test in determining the differences between the groups. The result: We saw that there would be a protective effect of VEGF's intestine tissue to be occured against I/R injury by reducing oxidative stress in distance tissues at a certain level and increasing the level of antioxidant. New studies to be done avail understandability of protective effects against VEGF's I/R injury and also if they are applied at clinic, they will be opened new horizons.