Düzenli yüzme antrenmanı yapan adölesan erkek yüzücülerin pentraksin-3 ve GDF-15 düzeyleri
Pentraxin-3 and GDF-15 levels in regularly trained adolescent male swimmers
  1. Tez No: 399246
  2. Yazar: NURAN KARAKUYU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmadaki amacımız düzenli yüzme antrenmanı yapan 11-18 yaşları arasındaki erkek adölesan yüzücüler ile sedanter adölesanların PTX-3 ve GDF-15 konsantrasyonlarını karşılaştırmaktı. Bu çalışmaya 11-18 yaşları arasında, en az 2 yıldır düzenli yüzme antrenmanı yapan yirmi altı yüzücü (haftada en az 3 gün, günde 1,5-2 saat, Borg skalasına göre 15-17 derece antrenman şiddetinde) ve yirmi dokuz sedanter erkek katıldı. Her iki gruptaki katılımcıların açlık kanları alındıktan sonra alınan kan örneklerinde biyokimyasal ve hemotolojik değerleri, plazma PTX-3 ve IGF-1 seviyeleri ve serum GDF-15 seviyeleri ölçüldü. Yüzücülerin PTX-3 seviyeleri sedanterlere göre daha yüksekti. Yüzücülerin GDF-15 seviyeleri sedanterlere göre düşükken IGF-1 seviyeleri ise yüksekti, fakat GDF-15 ve IGF-1 seviyeleri arasında istatiksel açıdan anlamlı bir fark yoktu. Sporcuların Spearman's korelasyon testi sonuçlarına göre PTX-3 ile GDF-15 (r =,432 P =,027) arasında pozitif yönde, orta düzeyde, PTX-3 ile VKİ (r = -,415 P =,035) arasında negatif yönde, orta düzeyde, PTX-3 ile monosit (r =,469 P =,016) arasında pozitif yönde, orta düzeyde, PTX-3 ile eozinofil sayısı (r = ,397 P =,045) arasında pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı doğrusal bir korelasyon vardı. Ayrıca, GDF-15 ile trombosit sayısı (r = -,553 P =,003) arasında negatif yönde, kuvvetli düzeyde anlamlı doğrusal bir korelasyon vardı. IGF-1 ile haftalık antrenman sayısı (r = -,413 P =,036) arasında negatif yönde orta düzeyde, lenfosit sayısı (r = -,439 P=,035) arasında negatif yönde, orta düzeyde, bel kalça oranı (r =,-389 P =,049) arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı doğrusal bir korelasyon vardı. Sonuç olarak, bu çalışma adölesanlarda egzersizin PTX-3, GDF-15 seviyeleri üzerine etkilerini araştıran ilk çalışma olması bakımından önemlidir. Adölesanlarda antrenman ile kardiyovasküler hastalık risklerinin azalabileceğini ve PTX-3'ün kalbi koruyucu ve ateroskleroza karşı koruyucu etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the PTX-3 and GDF-15 concentrations of male adolescent swimmers who regularly swimming training and male sedentary adolescents between 11-18 years. Between 11-18 ages, twenty-six male swimmers who perform regulary swimming training at least 2 years (at least 3 days a week, 1,5-2 hours a day and at a 15-17 degrees training intensity according to the Borg scale) and twenty-nine sedentary male were participated in this study. Fasting blood samples were taken from participants of both groups and biochemical and hematological values, plasma IGF-1and PTX-3 levels and serum GDF-15 levels were measured. The PTX-3 levels of swimmers were higher than in those of sedentary. The GDF-15 levels of swimmers lower than sedentary, while IGF-1 levels were higher, but there were no statistically significant difference between GDF-15 and IGF-1 levels. According to Spearman's Correlation test results of swimmers between plasma PTX-3 and GDF-15 concentrations (r =,432 P =,027) a significant positive, moderate level, between PTX-3 and BMI (r = -,415 P =,035) a negative, moderate level, between PTX-3 and number of monocyte (r =,469 P =,016) a positive, moderate level, between PTX-3 and number of eosinophil (r = ,397 P =,045) positive, moderate level significant lineer correlation was found. Also between GDF-15 and number of platelet (r = -,553 P =,003) was found a negative strong level significant linear correlation. We also found a negative, moderate level, significant lineer correlation when we compare IGF-1 level and weekly training session numbers (r = -,413 P =,036), between IGF-1 andnumber of lymphocyte (r = -,439 P=,035), and between IGF-1 and waist to hip ratio (r =,-389 P =,049). As a result, this study is important because it tries to find the effects of exercise on PTX-3 and GDF-15 levels of adolescents for the first time. We can say that exercise training can decrease cardiovascular disease risks in adolescents and PTX-3 has cardioprotective and atheroprotective effects.