Anaokuluna devam eden 5 - 6 yaş grubu çocuklarda denge egzersizi uygulamalarının denge gelişimleri üzerine etkileri
The effects of balance exercises on balance development of kindergarten children aged 5 to 6 years
- Tez No: 399247
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma, anaokuluna devam eden çocuklarda denge gelişimini destekleyici antrenman programları geliştirmek ve bu programların etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, 5 ve 6 yaş grubunda olan, 23 erkek ve 27 kız olmak üzere toplam 50 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Öğrenciler rastgele seçim yöntemiyle deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna, günlük okul aktivitelerinin yanı sıra, haftada 3 gün, araştırmacı tarafından hazırlanan ve cimnastik temelli hareketler içeren 50 dakikalık denge egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubu ise günlük okul aktivitelerine devam etmiştir. Ölçüm yöntemi olarak çeşitli test bataryalarından derlenen 4 statik, 4 dinamik denge ölçümü içeren toplam 8 farklı denge ölçümü kullanılmış ve çalışma sonucunda her bir test için deney grubunun ön test ve son test değerleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p < 0,05). Kontrol grubunun ön test ve son test değerleri arasında Test 1, 3, 4, 5, 7, 8'de anlamlı fark bulunmuş ancak Test 2 ve Test 6'da anlamlı fark bulunamamıştır (p < 0,05). Deney ve kontrol gruplarının son testleri karşılaştırıldığında deney grubun tüm ölçümleri istatistikî açıdan kontrol gruba oranla yüksek bulunmuştur (p < 0,05). Bu sonuçlardan yola çıkılarak çocukların gelişimle birlikte denge becerilerinde artış olduğuna, ancak denge egzersizi yapan çocuklarda gelişimin üst düzeyde sağlandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop exercise programs supporting balance improvement for the children who are in pre-school, and observe the effects of these exercise programs. The study was conducted on 23 boys and 27 girls of 50 children between the age of 5 and 6. Children were randomly separated into the experimental group and the control group. The experimental group applied the balance exercise program which is prepared by the researcher and containing gymnastic based movements for 50 minutes three days a week, while they already went on doing daily school activities. Control group were engaged only in daily school activities. As the method of measurement, 4 static and 4 dynamic balance-measurement-methods were used; and at the end of the tests, significant relevance was found between pre-test and post-test results of each test of both experimental and control groups (p < 0.05). Control group's pre-test and post-test's results have significant differences in Test 1, 3, 4, 5, 7, 8; however, there are no significant differences in the results of Test 2 and Test 6 (p < 0.05). When the last test results among experimental and control groups are compared, all measurements of experimental group are statistically higher than the control group's measurements. According to these results, it could be said that children have an improvement of balance skills over years; however, those whom do balance-exercise have top level improvement in these balance skills.