Rın ve nor genleri taşıyan ve bu genleri taşımayan domateslerde farklı olgunluk dönemindeki meyvelerin manav ömrü ve muhafazası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 39925
  2. Yazar: GARİP YARŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada farklı genetik yapıya sahip oları 3 hibrit domates çeşidi kullanılmıştır (5692 Fi (Normal), 6353 Fi (Rin), 4127 Fi (Nor)), Meyveler yeşil, pembe ve kırmızı olumda deri 1 mislerdir. Yeşil; pembe ve kırmızı olumdaki meyveler Shelf -lif e denemeleri için 20 ±2 °C'deki bir odaya; yeşil ve pembe olumdaki domatesler ise soğukta muhafaza için 10+1°C'deki (% 85-90 oransal nem) bir soğuk hava deposuna alınmışlardır. Deneme Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri bölümü Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvarlarında yürütülmüştür. Bu çalışmada, renk değişimleri, % ağırlık, sertlik kayıpları, suda çözünebilir kuru madde ve titre edilebilir asit miktarları ölçülmüşlerdir. Deneme süresince meyvelerin ağırlık kayıp oranlarında bir artış görülmüştür. En fazla ağırlık kaybına 5692 Fi domates çeşidi uğramıştır. Aynı şekilde en fazla sertlik kaybı da bu çeşitte meydana gelmiştir. En a2 sertlik kaybına ise 4127 Fi hibriti maruz kalmıştır. İlk gün analizlerinde en az SÇKM miktarı 4127 Fi hibritinde ölçülmüşken, deneme sonunda çeşitler arasında çok önemli farklar ortaya çıkmamıştır. Denemenin başlarında SÇKM oranı belirli bir artış göstermiş daha sonra ise düşüşe geçmiştir. En fazla asit içeriği 412? Fi de ölçülmüştür. Bunu ise 6353 Fi hibrit domatesi izlemiş, renk değişimi en hızlı ve en iyi 5692 Fi hibrit domateslerinde gerçekleşmiştir, Deneme sonunda en iyi raf ömrüne 412 hibritinin sahip olduğu gözlenmiştir. Soğukta muhafazada ise. 6353 Fi domates çeşidinin muhafaza ömrünün 5692 Fi çeşidine oranla daha uzun olacağı gözlenmiştir. Fakat tüm bu değişimler raf ömrü denemelerinde, soğukta muhafazaya oranla daha hızlı gerçekleşmiş ve daha kısa bir sürede meydana gelmiştir. Renklenme manav ömründe daha kaliteli olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, three hybrid tomato vaheties which have different gene vvere used (5692 Fi (Normal), 6353 Fi (Rin) and 4127 Fi (Mor)). Mature-green, pink and rnature red tomato fruits were stored in shelf-life conditions (20 ı 2°C). mâture green and pink tomato fruits were cold stored tor storage life in 10 i ]ûc, % 85-90 RH. This reseârch was carhed in Post-harvest laboratuary of the Dept. of Horticulture Faculty of Agriculture of Çukurova University. in this study, ripening score, % vveight loss, loss in fruit fleslı firmness, % total solünle solids content, titratable acıdity content vvere determined during the studied period. Weight loss of '5692 Ki (Normal) was found hıgher than 4127 Fi and 6353 Fi. The highest f irmness luss was determined variety in 5692 Fi. There were no signafıcent differences found in total soluble solids betvveen the 5692 Fi, 4127 Fi and 6353 Fi varieties at the end of the storage period. At the beguining total soluble solids content. of 4127 Fi were found lower than 5692 Fi and 6353 Fi. At the begining of the shelf-life and storage period, total soluble solids content to increase but at the end of the studied period. it has decreased, titratable citric acid content of 412? Fi was found higher than 5692 Fi variety was faster than 4127 Fi and 6353 Fi tomato hybrids. At the and of the trials color of 5692 Fi tomato fruits vvere found better than 4127 Fi and 6353 Fi fruits. As 8 resuls, 4127 Fi was the most suitable variety in shelf-life and in cold storaye conditions. Titratable acidity was found higher in this variety and showed loss vveight., firmness and red eolour than 5692 Fi and 6353 Fi. VVeight loss fruits fîesh firmness, loss change of color to red of tornato fruits '-.vere faster in shelf-life conditions than in cold storage.