Permütasyon grupları üzerine
- Tez No: 39926
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma üç bölümden ibarettir. Birinci bölüm ileride kullanacağımız tanım ve teoremleri kapsamaktadır. İkinci bölümde çalışmamızın temelini teşkil eden GA Geçişkenlik öğesi, GAAlt trupları, Regüler ve Semiregüler Gruplar, Frobenius Gruplar, Bloklar, Primitif ve Imprimitif Gruplar ve bu kavramlarla ilgili teoremler bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise Katlı Transitif gruplar incelenmiştir. Ayrıca bu bölüm Katlı Transitiflik, Katil Primitiflik, Yarı Transitiflik, Katlı Transitif Grupların Regüler ve Regüler Olmayan Alt Grupları ve bu kavramlarla ilgili teoremleri ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This Study consists of three chapters. The first chapter contains the basic definitions and theorems which will be needed later. The Second chapter contains the Transitive Constituents GA, The Subgroups GA, Regular and Semiregular Groups, Frobenius Groups, Blocks, Impritive and Primitive Groups and the theorems about these subjects. In the third chapter, we define the Multiple Transitivity, Multiple Primitivity and Half-Transitivity, Regular Normal Subgroups of Multiply Transitive Groups, Nonregular Normal Subgroups of Multiply Transitive Groups and we give theorems about these subjects.