Adana kenti yeşil alanlarının bugünü ve kentsel gelişme perspektifi ışığında gelecek için yapılması gereken çalışmalar
- Tez No: 39924
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
-182- dZET Bugün Adana kentinin hışla gelişmesi, yoğunlaşması ile insanların vesile karsı duydukları gereksinimi gerekli- kılarken, kaybolmakta olan yeşil alanlarda bir sisteme bağla narak ivedilikle ele alınmasını zorunlu hale getirmektedir. Yapılan araştırmada Adana kentinde 1993 verilerine göre kişi basına 1, 38 m2 akti-F yeşil alan düşmektedir» Kullanıma açılacak olan akti-f yeşil alanlarla birlikte, kişi basına toplam 3,9 m2 düşmektedir. Bu rakam Bayındırlık ve İskan Eakanl ıgı ' nca belirlenen 7 m2 /kişi standardının çok altında - dır. Gelecekte kentsel gelişme ısılında, kişi basına ÖZTAN (1992) 'nin belirttiği asgari 20 m2 yeşil alan standardına göre kentte bugün 21774460 m2., 2010 yılında ise bunun iki katı kadar yeşil alan olmalıdır. Günümüze kadar kent ici yeşil alanlarda bir iyileşme gözlenmemiştir» Yeşil alanlar niteliksel, niceliksel ve kent içi dağılımları yönünden oldukça yetersiz bulunmuştur. Kent imar Planları da yeterli bir yeşil alan sistemi oluşturmamaktadır. îmar Planlarının sık sık revize edilmesi, yeşil alanların aleyhine olmuştur. îmar planları, yeterli akti-f yeşil alan standartlarına sahip değildir. Bu koşullar altında, kent içerisinde ve çevresinde doğala yakın bir kent ekolojisinin oluşturulması, korunması ve geliştirilmesi için yeşil alan sistemleriş - Yeşil Kuşak, - Yeşil Kama, - Yeşil örgün sistemleri olarak önerilmiştir. Yeşil kuşak sistemi ile kentin doğu, batı ve güney yönündeki tarım arazileri korunduğu gibi kentte bulunamayan rekreasyonel alanlar için tar ım-rekreasyon gibi farklı iki kullanışın bütünleşmiş sekli önerilmiştir. Bu sistem içeri - sinde, Seyhan Baraj Gölü kıyıları koruma amaçlı, kent çevresinde acık ve yeşil alan halkası olarak planlanmalıdır.. i 83- Yesil kama sistemi, kenti ikiye ayıran Seyhan Nehri kıyılarında, doğu-batı yönünde kenti kesen sulama kanalları ile Sarıcam Deresi boyunca, kent merkezinden kırsal alanlara (tarım alanlarına) doğru genişleyerek kent merkezine doğru temiz hava sirkülasyonu sağlanacağı gibi suya bağlı rekreasyonel alanlar da oluşturulmuş olunacaktır. Kentsel gelişimde kent kuzeye doğru linear şekilde gelişmektedir," Gelişimde fazla yoğunluklar, kamalı sistemle bütünleştirilmelidir. Yoğunluğu -fazla olan alanlardan başlayan dar yeşiller, kent dışındaki büyük yeşilleri bularak, kente boşluklu bir doku kazandırmalıdır. Tüm kent açık alanlarının yeşil yollarla birbirine bağlanarak oluşturulan yeşil örgün sistemi? Adana kenti yerleşim alanlarında ve gelişim alanlarında yeşil alan sistemi olarak önerilmiştir. Mevcut dokuda belirli yeşil alan yaratmak oldukça güç ve bazen olanaksız olduğundan, yapı yoğunluğu fazla olan bu alanlarda yeşil sistem yatay ve dikey yönde ev bahçeleri (balkon düzenleme, duvar yeşillendirme, çatı bahçeleri gibi), yollar, kent içerisinde resmi kurum ve okul bahçeleri, meydanlar, mezarlıklar yeşil alanlar olarak geliştirilmelidir. Kentte yeşil alan planlarının oluşumu cins - Yasal düzenlemeler ile imar mevzuatındaki yeşil alan oluşumunu engelleyen hükümlerin, ortadan kaldırılması ger ekmektedir. - Fiziksel planlama ve tasarım ile imar planı yapımı ve kentsel tasarımda, yeşil alan sisteminin oluşturulması gerekir. - Planların uygulamasını sağlayıcı önlemler' alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
-184- SUMMARY Today, the people of Adana need more green areas with the result of developing and increasing of this city for this reason, the green areas, which are being lost day by day should be systematically taken into consideration as soon as passible» In 1993, the researchers have found that the active green area per person is 1,38 m2. After opening of new active green areas, this amount will be 3,9 m2 per person» The standard is determined 7 ma /person by the Ministry of Public Works and Housing, 3,9 m2 is less than 7 m2 standard. In the future, at the light of urban developing, ÖZTAN (1992) has determined 20 m2 /person green area as a standard. According to this green area standard today, there should be 21774460 m2 arma in the city, in 2010 this area should be double. Until today, an improvement of green a reas isn't abserved in the city. Green areas are insufficient guantitati- vely, qualitatively and distr ibutively in the city. Also city development plans don't establish a sufficient plans has been the aggainst of green areas. Development plans don't have the sufficient active green area standard. Under these conditions, following systems are proposed to establ ish, protect and develop a city acology in and around the city as natural as passible? - Green belt - Green wedge - Green network With the green belt system, the aggr icultural areas in east, west and south of city are protected. At the some time as aggr iculture-recreat ion, two different usage completed type is proposed for the recreational areas which are not present in the city. In this system, Seyhan Dam sj.des must be protected and planned as on open and green area circle round the city.-185- With the green wedge system, at the Seyhan River sides that separates the city into two parts, in the east and west direction with the irrigation canals that intersects the city, a long the Sarıcam river, expanding -from city center to aggricultural areas, -fresh air sirculation is provided through the city center and at the some time the recreational areas are provided dependet on the water. At the urban developing, the city is developed throught the north as linear type. In development, extra intensities must be completed with green wedge system. Tight greens must be won to the city a cavity sittuation, beginning from the high intensities by finding the huge greens outsides the city. The green network system is provided by binding all city open areas with green ways. This green area system must be applied in Adana settlement and development areas. At the present situation, to provide certain green areas is very hard and sometimes impassible -for that reason, at these construation intensity areas, the green system must be provided in the dircetion o-f horizantal and vertical. House gardens (balcany arrangement, green wall, roof gordens etc.), roads, offical institutions and school gardens inside the city, open spaces and graveyards must be improved as green areas. For the construction o-f green are plans in the city. - The legalities, that block the canstruction o-f green areas should be elevated by the legal arrangements. - The green area system should be provided by physical plan and scheme at the municipal plan controlling development and canstruction with in the urban plan. - Some measures should be taken to procure odp lying the plans.