Melatonin ve curcumin uygulamasının testis dokusunda oksidatif stres üzerine etkisi
The effect of oxidative stress in testis tissue administration by melatonin and curcumin
- Tez No: 399258
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yaşlanma oksidatif stres artışı ile birliktedir. Serbest radikaller, erkek üreme sisteminde testosteron yapımı üzerinden etkilidir. Yaşlanma melatonin sentez ve salınımında azalma ile karakterizedir. Curcumin, antioksidan, radikal süpürücü ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Çalışmamızda genç ve yaşlı sıçanların testis dokusunda oksidatif stres, testosteron ve bu parametrelere Melatonin ve Curcuminin etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda yaşlı (20-22 aylık n=30) ve genç (4 aylık n=6) Wistar albino cinsi sıçanlar laboratuvar şartlarında 12 saat aydınlık- karanlık siklusunda kalacak şekilde 5 grup oluşturuldu: 1-PBS (%1 etanol-PBS, sc), 2-Dimetilsülfoksit (DMSO: 100μl/bw, ip), 3-Melatonin (MEL: 10mg/kg, sc), 4-Curcumin (CUR: 30mg/kg, ip), 5-Genç kontrol (4 aylık ) grubuna uygulama yapılmadı. Uygulamalar 21 gün boyunca saat 17:00'de yapıldı. Testis dokusunda MDA, TBARS oluşumu ile; GSH, modifiye Ellman yöntemi ile; testosteron düzeyi ise Kemiluminesans yöntemi ile tayin edildi. İstatiksel olarak p0,05). Yaşlanma, üreme sisteminde testosteronu azaltmaktadır. Curcumin, yaşlanmada üreme sistemi üzerinde testosteron düzeyi ve antioksidanlar bakımından etkili görülmüştür. MEL uygulaması bu doz ve süre ile yaşlanmada testis dokusunda oksidatif stres ve testosteron üzerinde etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aging is associated with increased oxidative stress. Aging is characterized by a decrease in melatonin synthesis and secretion. Curcumin has antioxidant, radical scavenger and anti-inflammatory properties. We aim to investigate oxidative stress, testosterone and the effects of melatonin and curcumin on testicular tissue of young and aged rats. In our study, aged (20-22 months n=30) and young (4 months n=6) Wistar albino rats divided 5 groups, they were housed under laboratory conditions with 12 hours light/dark cycle: 1-PBS (1% ethanol-PBS, sc), 2-dimethylsulfoxide (DMSO: 100 / bw, ip), 3-melatonin (MEL: 10mg / kg, sc), 4-Curcumin (CUR: 30mg / kg, ip ), 5-young control (4 months old) did not made application to the group. Applications was made at 17:00 for 21 days. MDA, with the formation of TBARS; GSH, the modified Ellman method; The testosterone levels were determined by chemiluminescence method.