Inflected doubled verbs in Turkish
Türkçe'de çekimli fiil ikilemeleri
  1. Tez No: 399313
  2. Yazar: BETÜL ERBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HAMİDE ASLI GÖKSEL, PROF. DR. EMİNE ESER ERGUVANLI TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma Türkçe'de İkilenmiş Fiillerin görünüşsel, biçimbilimsel-sözdizimsel ve bürünsel özelliklerini sistematik bir analiz sunmak amacıyla incelemektedir. Analiz verisi bir dilbilgisellik yargısı deneyine ve bizim kendi örneklerimize dayanmaktadır. İkilenmiş Fiil yapılarında birbirini takip eden iki bitimli fiil gövdesi vardır. İkilenmiş Fiiler, fiilin sözlüksel görünüşüne, zaman belirteçlerine ve ana fiile bağlı olarak tekrarlama ve devamlılık ifade ederler. Bu çalışmada İkilenmiş Fiillerin, sözlüksel kayıtlarında Devamlılık Belirteçleri'ni üreten bir kopyalama özelliği, bir Zaman Öbeği tümleci ve bu tümlecin içinde bir Sesdizim Öbeği kopyalanmasını belirleyen bir komut şeklinde üç ana özelliği olan Devamlılık Belirteci adında bir tür belirteç oldukları iddia edilmektedir. Zaman belirteçlerinin fiille ikilenememesi, Devamlılık Belirteçleri'nde kopyalanan Sesdizim Öbeği bir Görünüş Öbeği'ne denk geldiğini gösterir. Devamlılık Belirteci'nin bir zaman öbeği tümleci olması (i) Zaman Öbeği altında kalan ögelerin fiille birlikte ikilenip ikilenemediği, (ii) Zaman Öbeği altında kalan ögelerin İkilenmiş Fiilleri niteleyip nitelemedikleri veya İkilenmiş Fiillerin kendi eylem ögelerinin olup olamadığı, (iii) Zaman Öbeği üstünde kalan ögelerin var olup olmadığı konularının tartışmalarına dayanmaktadır. Sesdizim Öbeği'nin kopyalanması gerekliliği de fiil dışındaki ögelerin sadece aynı Sesdizim Öbeği içinde oldukları zaman ikilenebilmeleri gözlemi ile desteklenmektedir. Bu çalışma, (i) Türkçe'de belirteçler ikileme özelliklerine göre sözlükçede ikileme özelliği olanlar ve olmayanlar şeklinde iki gruba ayrılırlar, (ii) öbek seviyesinde kopyalama her zaman bir Sesdizim Öbeği kopyalar şeklinde iki genellemeye de işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates aspectual, morpho-syntactic and prosodic properties of Infected Doubled Verbs (DVs) in Turkish with the aim of providing a systematic analysis of the data based on a grammaticality judgment experiment and our own examples. DVs include two adjacent copies of a finite verb stem, where 'finite' means a verb stem with a verb root, a tense-aspect marker and a subject agreement marker. DVs express event iteration or duration based on lexical aspect of DVs, temporal adverbs and the main verb. We argue that DVs are adverbs termed as Continuous Adverbs (ContAdv) with three features specified in their lexical entry: a +copy feature on the head of ContAdv, a Tense Phrase (TP) complement and a specification stating that the +copy feature copy a Phonological Phrase (PPh). The copied PPh corresponds to an Aspectual Phrase (AspectP) within the TP complement, shown by the non-doublability of temporal adverbs with the verb stem. Evidence for a complement TP of ContAdv comes from the discussion of whether: (i) phrase levels below TP can be doubled with the verb stem, (ii) material below TP can modify or be the argument of DVs, (iii) levels above TP exist in DVs. Evidence for PPh copying comes from the observation that items other than the verb stem can only be doubled with the verb stem if they are in the same PPh. This study points to two generalizations: (i) Turkish adverbs form two major groups lexically–those with +copy and without +copy-, (ii) phrase-level copying targets PPhs.