The innocence of objects: Commodification, collecting and fetishism in The Age of Innocence and the Museum of Innocence
Şeylerin masumiyeti: Masumiyet Çağı ve Masumiyet Müzesi'nde metalaşma, toplayıcılık ve fetişizm
  1. Tez No: 399312
  2. Yazar: HÜLYA YAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖĞÜT YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. MATTHEW GUMPERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tez Edith Wharton'un Masumiyet Çağı ve Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanlarındaki metalaşma, toplayıcılık ve fetişizm pratiklerinde görülen madde dünyası ile kurulan bireysel ve sosyal etkileşimler üzerine yoğunlaşır. Eşya, edebi metinlerde her zaman var olsa da genelde karakterler ya da olaylar kadar önem arz etmez. Ancak bu romanlarda insan hayatı ile iç içe geçen eşya, karakterleri ve olayları değiştirip dönüştürür. Bu metinler anlatılarında öznenin üstünlüğüne karşı çıkar ve nesnelerin önemini vurgular. Tez aynı zamanda roman isimlerindeki masumiyet kavramını ve bu kavramın nesne kuramıyla olan bağlantısını inceler. Wharton ve Pamuk'un bu metinleri nesneleri fetişleştirip idolleştirerek ve süjeleri nesneleştirerek obje ve süje kategorilerini sorunsallaştırır. Bu yazarların kurgularında eşyanın önemini nasıl teslim ettiklerini anlamak edebiyat okumalarımızı değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the personal and social interactions with material world, as seen in the practices of commodification, collecting, and fetishism in Edith Wharton's The Age of Innocence and Orhan Pamuk's The Museum of Innocence. Although material objects have always been embedded in literary works, their significance is often subordinated to characters and events. In these novels human lives are closely intertwined with material objects, which transform and translate characters and events. These texts, I argue, challenge the supremacy of the subject and acknowledge the significance of the objects in their narratives. I also analyze the concept of innocence in the novels' titles and its relation to the discourse of the object. I argue that Wharton and Pamuk's object-oriented texts blur the categories of object and subject in the sense that the material objects are fetishized/idolized whereas human beings are objectified/reified. Understanding the ways in which these authors acknowledge the vital position of the object in fiction may alter the way we read literature.