A comparative study on the reputational trajectories of Turkish women intellectuals from the Ottoman Empire to the Turkish Republic
Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyeti'ne Türk kadın entelektüellerin itibar kazanma süreçlerinin karşılaştırmalı çalışması
- Tez No: 399322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ BÜYÜKOKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadın entelektüeller entelektüel ortamların cinsiyetçi yapısını aşarak nasıl itibar elde ederler? Bu soruyu cevaplamak için bu tezde on dokuzuncu yüzyıl Osmanlı Devleti'nden erken cumhuriyet dönemine Türk entelektüel kadınların entelektüel kariyerleri biyografi ve arşiv materyalleri kullanılarak incelenmiştir. Büyük Kadınlar adı verilen beş kadına odaklanılmıştır: Fatma Aliye, Emine Semiye, Nigar bint-i Osman, Halide Edib ve Nezihe Muhiddin. Kadınların itibar elde etme süreçleri üç ayrı dönemde -2. Abdülhamid dönemi, İkinci Meşrutiyet ve Erken Cumhuriyet dönemi- analiz edilerek, ataerkil uygulamalara karşı başlattıkları müzakere süreçlerinde dört strateji kullandıkları belirlenmiştir: işbirliği, kabullenme, yıkma ve reddetme. Bu çalışma stratejinin ataerkiyle mücadelede belirleyici olduğunu ve bu süreçte kişinin kaynaklarının ve bunları nasıl kullandığının önemini göstermektedir. Ayrıca tarihi ve siyasi dönüm noktalarında değişen kaynakların doğru değerlendirilmesinin itibar elde etmede ve daha fazla itibar kazanmada önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
How do woman intellectuals go beyond the sexism of intellectual field and achieve fame? To answer this question, this thesis examines the reputational trajectories of Turkish woman intellectuals from the late nineteenth century Ottoman Empire to the early Republican era through biographical and archival material. It focuses on five intellectual women who have been called the Great Women: Fatma Aliye, Emine Semiye, Nigar bint-i Osman, Halide Edib and Nezihe Muhiddin. Analysing women's reputational trajectories in three periods -the Hamidian Era, the Second Constitutional Era and the Early Republican Era-, this study identifies four strategies the Great Women employed while negotiating patriarchal practices in intellectual milieus: collaboration, acquiescence, subversion and defiance. The findings show a) that strategy is indeed decisive in fighting patriarchy and what determines success is one's resources and how she puts them into use and b) that the proper evaluation of changing resources in historical and political transitions is crucial both in making reputations and furthering them.