The impact of social trust on attitude towards the welfare state: The Case of Turkey
Toplumsal güvenin refah devletine yönelik tutumlar üzerine etkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 399323
  2. Yazar: TAMER COŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Toplumsal güven kavramının önemi son yıllarda özellikle refah devleti bağlamında artmaktadır. Bu tez Türkiye'de toplumsal güveni (genel olarak kişiler arası güven olarak da kavramsallaştırılır) refah devletine yönelik tutumlar üzerinde bir etkisi olup olmadığını değerlendirmek amacıyla incelemektedir. Bu inceleme sosyal-demografik faktörlerle (cinsiyet, yaş, eğitim yılı, etnik ayrımcılık, işsizlik, ne tür bir organizasyon/ işletme için çalışmakta, hane halkı geliri, evde konuşulan dil ve sağ-sol cetveli ve öznel esenlik/refah endeksi –hayattan memnuniyet ve mutluluk) de kontrol edilmektedir. Bu tez, 2008 Avrupa Sosyal Anketi verilerinin 4. turunu kullanarak, Türkiye özelinde toplumsal güven düzeyi ile refah devletine yönelik tutumlar arasında bir bağlantı olup olmadığını değerlendirmek için nicel yöntemler kullanmaktadır. Türkiye'de toplumsal güven ve refah devleti arasında u-şeklinde bir ilişkinin olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır: başkalarına güvenilmez diyen bireyler ile başkalarına güvenilir diyen bireyler hükümet sorumluluklarına yönelik daha olumlu bir tutuma sahip olma eğilimindeyken, ortasında yer alan bireylerin ise refah devleti sorumluluklarına yönelik olumsuz bir tutumları vardır.
Özet (Çeviri)
The significance of the concept of social trust has increased in recent years, particularly within the context of the welfare state. This thesis examines“social trust”(conceptualized as generalized inter-personal trust) in order to evaluate whether it has an impact on attitudes towards the welfare state in Turkey when social-demographic factors (such as gender, age, years of education, discrimination and ethnic group affiliation, unemployment, type of organization worked for, household income, language at home, and the placement of individuals along the left-right ideological spectrum and subjective well-being index -life satisfaction and happiness) are controlled for. This thesis uses quantitative methods and the 4th round of European Social Survey data of 2008 in order to evaluate whether the specific case of Turkey entails a correlation between the level of trust and the attitudes towards the welfare state. The result illustrates that there is a u-shaped relationship between social trust and welfare state in Turkey: individuals who claim they do not trust others and those who claim they trust others tend to have more positive attitude towards government responsibilities whereas those who are situated in the middle have a negative attitudes towards welfare state responsibilities.