Contrastive değil constructions in Turkish: A large conjunct and PF - deletion analysis
Karşıtsal değil yapıları: Büyük bağlaçlık ve sesbilimsel biçim silme
  1. Tez No: 399321
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA YAKUT KUBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KELEPİR WOOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, karşıtsal yapılarda olumsuzlama olayına yeni empirik kanıtlar ve teorik bir anlayış sağlamayı amaçlıyor. Karşıtsal değil yapılarının ve bu yapılarda kullanılan değil'in doğasının anlaşılması önemli bir şekilde sözde bileşen olumsuzlama içeren dilbilimsel olaylarının anlaşılmasına bağlıdır. Bazı araştırmacılar tarafından daha önce yüzey yapı baz alınarak değil'in sentaksta her bileşene eklenebildiğini söylenmiştir (Kornfilt, 1997; McKenzie, 2006). Bu aynı zamanda değil'in çapraz-ulamsal sentaksa sahip olduğunu ima etmektedir. Bu çalışma kavramsal ve empirik kanıtlar sunarak değil'in bileşen olumsuzlayıcı olmadığını, yüksek bir sentaktik pozisyona sahip olduğunu ve anlamsal olarak da bir önermenin üzerinde yer aldığını iddia etmektedir. Buna ek olarak, karşıtsal değil yapılarının büyük bağlaçlardan, yani zaman öbeğinden büyük tümleyici öbeğinden küçük olan sigma öbeğinden oluştuğu önerilecektir. Değil sigma öbeklerinden birinin baş pozisyonundadır ve silme özelliğini barındırır. Bunun yanında, sesbilimsel olarak boş olan olumlama başı, diğer sigma öbeğinde bulunmaktadır. Böylece, bilgi yapısal terimlerle ifade etmek gerekirse, bağlaç yapısı karşıtsal yapıların bağlanmasından oluşmaktadır. Son olarak, görülen yüzey yapısının silmenin yer değiştirme analizleriyle açıklanamayacağını gösterilerek (Johnson, 1996; Merchant, 2003), Hartmann (2000) ışığında bir fonolojik biçim silme analizi öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
I aim to contribute new empirical evidence and theoretical insight pertinent to the general issue of negation in contrastive environments. An understanding of the contrastive değil constructions and the nature of değil in these constructions are crucially contingent on an understanding of those linguistic phenomena that involve the so-called constituent negation. Some researchers have previously suggested that değil attaches to just any constituent in syntax based on the surface order, implying that it has a cross-categorial syntax (Kornfilt, 1997; McKenzie, 2006). I argue against them by presenting conceptual and empirical evidence that değil does not negate constituents, it occupies a higher syntactic position and semantically it is above a proposition. I further argue that CDCs are composed of large conjuncts by presenting supporting evidence that the conjuncts are larger than TP but smaller than CP, namely ΣP. Değil occupies the Σ head, having Neg and E(llipsis) features on the one hand, and the correlate has a null Affirmative head occupying the respective Σ position on the other hand. In terms of information structure, it is the coordination of opposites (i.e., Contrast). Lastly, I claim that the surface order is obtained by in-situ PF-deletion following Hartmann (2000) by showing that movement accounts of ellipsis (Johnson, 1996; Merchant, 2003) cannot handle the empirical data.