İsmet İnönü ve İkinci Dünya Savaşı
İsmet İnönü and Second World War
  1. Tez No: 399326
  2. Yazar: GÜRDAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
II. Dünya Savaşı Almanya'nın öncülüğünde kısa sürede tüm dünyayı içine alan bir savaş haline dönüşmüştür. Türkiye'nin savaş süresince uygulamış olduğu başarılı politikalar sayesinde savaşın etkisi fazla hissedilmemiştir. Her ne kadar koruyucu önlemler alınsa da ekonomik anlamda Türkiye bu savaştan oldukça derinden etkilenmiştir. Türkiye'nin en büyük avantajı olarak bu dönemde yönetici kadro ön plana çıkmaktadır. İsmet İnönü ve arkadaşları bu zor günlerde bile sakin tavırlarıyla dünyadaki tüm devletlere karşı akılcı politikalar izleyerek Türkiye'nin böylesine önemli bir savaşta savaş dışı kalmasına gayret göstermişlerdir. Özellikle İsmet İnönü'nün uygulamış olduğu denge politikası sayesinde Türkiye savaş esnasında hiçbir devletin yanında yer almayarak topraklarına karşı yönelebilecek her türlü saldırıya karşı önlemini bu şekilde almıştır. Savaşın bitimiyle de birlikte Türkiye yeni kurulacak dünya düzeninde yerini almayı başaracaktır.
Özet (Çeviri)
During World War II, under the leadership of Germany into the world in a short time has become a battle field. Turkey applied for the duration of the war is successful thanks to the effect of the war was more image policies. Although protective measures and economic sense if Turkey is quite deeply influenced by this war. Turkey the biggest advantage of this period as the executive cadre to the fore. İsmet Inonu and his colleagues even in these difficult days with calm rational policies against States all over the world by watching Turkey out of such an important battle of the war, they strive to remain. Is applied to the balance of policy especially İsmet İnönü in Turkey during the war against the territory of any State to take place beside any attack head measures taken in this manner. The end of the war with Turkey the new world order will achieve to take place.