Arap Baharı, toplumsal hareketler ve sosyal medya: Tunus ve Mısır örneği
Arab Spring, social movements and social media: Tunusia and Egypt
  1. Tez No: 399327
  2. Yazar: SERAP RESULOĞLU GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2011 Yılında Tunus'ta başlayan halk ayaklanması, zamanla diğer Arap ülkelerinde de görüldü. Baskıcı rejim ve geçim sıkıntısı gibi temel nedenlerle başlayan isyanlar, zamanla bütün Ortadoğu'yu rolü altına aldı. Ancak bu ayaklanmaların nedeni ve gelişimleri çok daha öncesine dayanmaktadır. Son 3 yıldaki ayaklanmalarda ilgi çeken nokta ise, insanların örgütlenmesini ve toplanmasını hızlandıran sosyal medya olgusudur. Bu çalışmada, Arap Baharı kapsamında Tunus ve Mısır'da gelişen olaylar ele alınacak, sosyal medya olgusunun rolü irdelenecektir. Sosyal medya, isyanları başlatan veya kızıştıran bir araç olarak değil; insanların bir araya gelmesini hızlandıran bir araç olarak görülmelidir. Arap Baharı'nın nedenleri arasına sosyal medyayı sokmak, olaya çok yüzeysel bakmak anlamına gelecektir; zira halkın ayaklanmasını sosyal medyadaki mesajlar değil; kısıtlanan özgürlük, haklar ve maddi zorluklar geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The rebels began in Tunisia, in 2011, spread to other Arab countries in time. Oppressive regimes and financial difficulties triggered the revolts and the whole Middle East was affected. However, the reasons behind these revolts depend upon back in history. The attractive point in the revolts in the last 3 years is the concept of social media which accelarated the people's getting together. Within this study, the events in Tunisia and Egypt in the scope of Arab Spring will be dealt with; and the effects of social media will be analyzed. The social media should not be seen as a trigger to start or provoke the revolts but as a tool which helped people coming together in the streets. Counting the social media concept as a reason behind the Arab Spring would be a superficial analaysis since the revolts of the people resulted from the limited freedoms, rights and financial problems but not the social media messages.