Challenges and opportunities granted to Arab women by social media during the political upheavals between 2011 and 2018
2011-2018 arasındaki siyasi gelişmelerde sosyal medya tarafından Arap kadınlarına verilen zorluklar ve fırsatlar
- Tez No: 651984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZEN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
2011'den itibaren Arap Baharı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) ülkelerindeki otoriter liderleri tehdit ederek protestocuların diğerlerini kendi davalarına yönlendirmelerine ve kendini ifade etmeleri için etkili bir araç sağlamalarına olanak tanıdı. Sosyal medyanın kullanımı, birçok ülkede sosyal hareket katılımcılarının demografik yapısını değiştirdi. Özellikle ilgi çekici olan, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı kadınların mobilizasyonu. Literatür, genel olarak Arap Baharı sırasında sosyal medya kullanımının etkisini incelemişti. Fakat, kadınların toplumsal hareketlere katılımı konusunda ve bir teorik çerçeve oluşturma konusunda açık bir boşluk vardırBu çalışma, Arap Baharı'nın aktivist kadınlar tarafından sosyal medyanın katılımcı kullanımını nasıl şekillendirdiğini anlamak için niteliksel bir yaklaşım kullanıyor. Özellikle Tunus, Mısır, Yemen, Libya ve Suriye'deki Arap Baharı ayaklanmaları sırasında Arap kadınlarının çevrimiçi siyasi angajmanlarının kapsamını araştırarak literatüre katkıda bulunuyor. Sosyal değişimi kolaylaştırmak için sosyal medyayı kullandıkları konusunda 13 Arap aktivist kadınla mülakat yapıldı. Görüşmeler, Arap Baharı devriminin kadınların sosyal medyaya katılımı üzerindeki etkilerini araştırmayı ve sosyal medyanın Arap kadınlarını kültürel, teknik ve politik koşullar aracılığıyla politik katılımda güçlendirmek için sağladığı fırsatları bağlamsallaştırmayı amaçladı. Ayrıca Arap kadınlarının Arap Baharı öncesinde, sırasında ve sonrasında sosyal medyaya girmeleri sonucunda karşılaştıkları tehditler de incelendi. Sonuçlar, sosyal medyanın Arap aktivist kadınları haklarını talep ettikleri toplumsal hareketlere katılmaya teşvik ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte, kadınların aktif (çevrimiçi ve çevrimdışı) siyasi katılımı, sosyal medya yasaklarına, mahremiyetlerinin ihlaline, tutuklamalara ve sürgünlere yol açtı.
Özet (Çeviri)
Starting with 2011, the so-called Arab Spring threatened the authoritarian leaders in the Middle East and North Africa (MENA) countries, enabling protesters to mobilize others to their cause and provide an effective tool for self-expression. The use of social media changed the demographic makeup of social movement participants in many countries. Of particular interest is the mobilization of women both online and offline. Literature have previously examined the impact of the use of social media during Arab Spring generally, with a clear gap on the participation of women in social movements and a clear absence of theoretical base for past findings. This study employs a qualitative approach to understand how the Arab Spring shaped the political use of social media by activist women. This study contributes to the literature by investigating the extent of political engagement of Arab women online, most notably during the Arab Spring upheavals in Tunisia, Egypt, Yemen, Libya and Syria. Thirteen Arab activist women were interviewed on their use of social media in efforts to facilitate social change. The interviews aimed to explore the effects of Arab Spring revolution on women's participation in social media and contextualize the opportunities that social media provided to empower Arab women in political participation through the cultural, technical, as well as political affordances. In addition, the threats Arab women faced as a result of engaging in social media before, during, and after the Arab Spring period are investigated. Results indicate that social media encouraged Arab activist women to be involved in the social movements where they demanded their political rights. However, women's active (online and offline) political participation also led to social media bans, violations of their privacy as well as arrests and banishments.