1950'li yıllarda Türkiye'de milliyetçilik: Türk Milliyetçiler Derneği
Nationalism in Turkey in the 1950s: Turkish Nationalists Association
  1. Tez No: 399362
  2. Yazar: ALPER ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS SÖĞÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tezimiz 1951 yılında kurulmuş olan Türk Milliyetçiler Derneği'ni, dönemin konjonktürü de gözönünde bulundurularak, kurucuları, üyeleri, örgütlenmesi, faaliyetleri ve yayın organlarını da içerecek şekilde incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Osmanlı İmparatorluğu'nun 'millet sistemi' genel hatlarıyla verilmiş, Avrupa'da ortaya çıkan gelişmelerin Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki olumsuz etkileri ve bunun sonucunda reform çabalarıyla birlikte devleti kurtarmaya yönelik fikir akımları konu edinilmiştir. Bu dönemden başlayacak şekilde, Türk milliyetçiliğinin ortaya çıkışı ve gelişmesi, genel hatları ve kurucu babalarıyla verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise cumhuriyetin kuruluşu sonrası, milli kimlik ve ulus inşaası sürecinde ortaya çıkan, Kemalist ideoloji ve milliyetçilik anlayışı üzerinde durulmuştur. II. Dünya Savaşı arefesinde tekrar güçlenmeye başlayan, savaşın ilk yıllarında en parlak dönemini yaşayan ancak 1944'te tasfiye edilen Türkçülüğün, savaş sonrasında önce dergiler, daha sonra da dernekler şeklinde ayağa kalkma çabalarına bu bölümde yer verilmiştir. Bu dönemin genel konjonktürü de verilmeye çalışılmıştır. Tezin temel konusunu oluşturan Türk Milliyetçiler Derneği en geniş kapsamlı olan üçüncü ve son bölümde incelenmiştir. Çalışmanın temel konusunun bu dernek olması nedeniyle, başka çalışmaların konusu olabilecek ilk iki bölümün konuları bir temel oluşturacak şekilde verilmiştir. Derneğin ve Türk milliyetçilerinin, dönemin iç ve dış politik gelişmelerine kendilerini uyarlayacak şekilde giriştikleri faaliyetler, yazılar, önemli olaylarla birlikte birincil kaynaklar incelenmek suretiyle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish Nationalists Associaton which was founded in 1951 was examined include the ıts founders, members, organization, activities and media organs taking into account of the conjuncture of period. The subjects of the first chapter are“the millet system”, the effections of the events which were emerged in the Europe, the reform efforts and the movements of thought for the recovery of state in the Ottoman Empire. Besides, the emergency and development of the Turkish nationalism was examined in general with founding fathers. The second chapter focused on Kemalist ideology and understanding of nationalism which was emerged the process of building national identity and nation after the foundation of Republic. It is included the efforts of stand up of the Turkism which was began strenghthening again in the eve of the World War II and living the most brilliant period in the war's first years but liquidated in 1944, in the form of magazines and then associations after the war. The Turkish Nationalist Association, the main subject of thesis was examined in the third and last chapter. The subjects of the first and second chapters were examined as a base for the third chapter. The activities and writings of the Turkish nationalist and the Association which they undertook to adopt themselves to the enternal and external developments of the period were examined according to primary sources.