Fonksiyonel özellikleri yönünden Pozantı
Pozantı terms of functional features
- Tez No: 399383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Adana iline bağlı bir ilçe merkezi olan Pozantı, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü içerisinde yer alır. Yüz ölçümü yaklaşık 204 ha, ortalama yükseltisi 860 m'dir. Aladağlar ve Bolkar Dağları'nın engebelendirdiği ilçe toprakları, Çakıt Çayı'nın aktığı Çakıt Vadisi ve Körkün Çayı'nın aktığı Kamışlı Vadisi ile kuzey-güney doğrultusunda derinlemesine yarılmıştır. Pozantı, tarih boyunca çeşitli isimlerle anılmıştır. Pozantı ve çevresi Hitit, Pers, Roma, Bizans ve Abbasi Devleti'nin, 1071 yılında da Türklerin himayesine girmiş, 1517 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1903-1917 yılları arasında bölgeye gelen demir yolu sayesinde tamamen yerleşik hayata geçilmiştir. 1954 yılından sonra Adana'ya bağlı ilçe merkezi olarak idari varlığını sürdürmektedir. İlçe, İç Anadolu'yu Akdeniz'e bağlayan ulaşım yolları üzerinde yer almaktadır. İstanbul-Bağdat demir yolu ile D-750 karayolu ve Adana-Ankara otoyolunun ilçeden geçmesinden dolayı geçmişten günümüze halen önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Pozantı is a district center of province Adana, is located in the Mediterranean Region Chapter of the Adana. İt's surface area is 204 ha, the average elevation is 860 meters. Aladağlar Bolkar Mountains roughness and the district land, Çakıt Creek flows that Çakıt Valley and the north-south direction and afraid of the reed Valley Creek flows are deeply split. Pozantı, was known by various names throughout history. Pozantı and environmental Hittite, Persian, Roman, Byzantine and Abbasid Empire, was under the rule of the Turks in 1071, is part of the Ottomans in 1517. Thanks to the railway came to the region in the years 1903-1917 was entirely a settled life. After 1954, continues its presence as a central administrative district of Adana. County, Central Anatolia is located on the access roads linking the Mediterranean Sea. Istanbul-Baghdad railway, the D-750 highway, and due to pass through the town of Adana-Ankara highway past still remains important today.