Safranbolu ilçesinin fiziki coğrafyası
Physical geography of Safranbolu town
  1. Tez No: 399382
  2. Yazar: NEVZAT KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışma saham Safranbolu ilçesini kapsamaktadır. Bu saha jeolojik anlamda“ Karabük-Safranbolu Tersiyer Havzası”olarak adlandırılan sahaya tekabül etmekte olup, sahanın kuzey-kuzeybatısı Batı Pontid kıvrım sistemine dahil olan kütle tarafından işgal edilmiştir. Bu kuşakta yeryüzü şekilleri bakımından yüksekliği 1755 metreyi bulan zirveler yer alır. Bu dağlık kütleden güney ve doğuya doğru tektonizma ve flüvyal süreçlerin birlikte işlemesiyle ortaya çıkan“Safranbolu Platosu”olarak adlandırılan güneye eğimli plato sahasına geçilmektedir. Bu plato sathını işleyen irili ufaklı akarsular Tokatlı, Sırçalı, Kirpe, Sakaralan, Bulak gibi doğa harikası kanyon vadileri oluşturmuşlardır. Güneydeki Araç Çayı taşkın ovası, kuzeydeki plato ve dağlık kütleden çok daha farklı bir arazi özelliği sunmaktadır. Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş özelliği gösteren sahada kahverengi orman toprağı, kireçsiz orman toprağı, alüvyal ve kolüvyal topraklar gözlenir. Zengin hidrolojik kaynakların yanı sıra çok zengin bir flora ve faunaya da sahip bölgede pek çok endemik türe rastlanılmaktadır. Şehrin tanıtımında büyük katkısı olan“ Safran”bitkisi de bunlardan biridir.
Özet (Çeviri)
This research line deals with Safranbolu geologically named as Karabük-Safranbolu areae equals with the area which is named as Karabük-Safranbolu Tertiary Basin, because of its location. Both North and Northwest sides of this area are covered by a mass that is included mainly at West Pontid Mountain Fold system. Some peaks up to 1755 meters height are also located in this area. From this mountains mass, it is passed to plateau area prone to North being named as“Safranbolu Plaetau”which emerged by movements of tectonics and fluvial from North to east. Large and small rivers in this plateau had formed magnificient canyon vaiieys like Tokatlı, Sırçalı, Kirpe, Sakaralan, Bulak. Araç River Flood Plain in South presents more different land features than plateau and mountainous mass in North. Brown Forest Soil, Limeless Forest Soil, Alluvial and Colluvial Soil are observed in the area which shows a passage between BlackSea Climate and Continental Climate. İt is seen a plenty of endemic species in the region which has very rich flora and fauna as well as rich hydrological resources. The plant“Safran”, which has a great contribition to the promotion of the city, is one of theese.