Adaçaylı ve ıhlamurlu dondurmaların fonksiyonel ve kalite özellikleri
Functional and quality characteristics of sage and linden ice cream
  1. Tez No: 856188
  2. Yazar: HAZAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KARAGÖZLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, dondurmanın fonksiyonel özelliklerini arttırmak amacıyla adaçayı ve ıhlamur bitkilerinin içerdikleri fitokimyasallar ve antioksidanlar yönünden zengin içeriklerinden yararlanılmasını araştırmaktadır. Yapılan analizler sonucunda, adaçayı ve ıhlamur bitkilerinin demleme yöntemiyle dondurmaya ilave edilmesinin, dondurmaların fenolik madde ve antioksidan aktivitelerinde artışa neden olduğu gözlemlenmiştir. Adaçayı (A) ve ıhlamur (I) kullanılarak demlenen çaylarla ayrı ayrı yapılan fonksiyonel dondurmaların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Örnekler, -18 °C'de 60 gün boyunca depolanmış ve depolama sürecinde kurumadde, titrasyon asitliği, pH, yağ içeriği, viskozite, toplam fenolik aktivite, antioksidan kapasite (DPPH %), toplam protein, renk, ilk damlama süresi, erime oranı ve hacim artışı gibi çeşitli analizlere tabi tutulmuştur. Ayrıca, toplam aerobik mezofilik bakteri, psikrofilik bakteri, koliform bakterileri ve Staphylococcus aureus bakterilerinin sayımları için mikrobiyolojik testler yapılmıştır. Bu araştırmada, dondurma örneklerinin pH'sının 6,26 ile 6,53 arasında değiştiği tespit edilmiştir. En yüksek pH değeri, ıhlamurlu dondurma örneklerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the utilization of phytochemicals and antioxidants present in sage and linden plants to enhance the functional properties of ice cream. The addition of sage and linden, brewed separately, to ice cream resulted in an increase in phenolic content and antioxidant activities, as observed through various analyses including moisture content, titratable acidity, pH, fat content, viscosity, total phenolic activity, antioxidant capacity (DPPH %), total protein, color, initial dripping time, melting rate, and volume expansion during storage at -18 °C for 60 days. Additionally, microbiological tests were conducted to enumerate total aerobic mesophilic bacteria, psychrophilic bacteria, coliform bacteria, and Staphylococcus aureus. In this study, it was observed that the pH of ice cream samples ranged from 6.26 to 6.53, with the highest pH value found in the linden ice cream samples.