Hatay mutfağına özgü yiyeceklerin fonksiyonel özellikleri ve tüketicilerin fonksiyonel besinler hakkında bilgi düzeyi ölçümü
Foods unique to Hatay cuisine functional features and measurement of consumers' knowledge level about functional foods
- Tez No: 899106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEYSEM SUAT BATU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hatay mutfağı, kendi tat ve damak zevkine göre geleneksel ve yeni bir mutfak olmayı başararak sentez mutfak özelliği taşımaktadır. Hatay“Gastronomi Şehri”adıyla 2017'de Yaratıcı Şehirler Ağın'da yer almıştır. Hatay ili gün geçtikçe gastronomi turizm bakımından cazibe noktası haline gelmektedir. Fonksiyonel besinler genellikle vücudun temel besin gereksinmelerini karşılamasının yanında, insanın metabolik fonksiyonları ve fizyolojisi ve üzerinde ekstra olumlu etkiler sağlayan bileşenleri bulunduran, geleneksel bir besin olan ya da bu geleneksel olarak atfedilen, normal beslenme rutininde bir parçası olan besinler veya besin bileşenleridir. Bu çalışmada Hatay'ın yöresel yemeklerinin fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi yapılmış ve tüketicilerin Hatay yöresel yemeklerinin, fonksiyonel besin özellikleri yönünden bilgi düzeyleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan anket, demografik sorular ve fonksiyonel besin kavramına ve yöresel yemeklerin fonksiyonel açıdan değerlendirilmesine yönelik sorulardan oluşmaktadır. Araştırma verilerinin değerlendirilme ve analiz süreci ise SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya 143(%53) erkek, 127 (%47) kadın toplam 270 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hatay cuisine has the feature of synthesis cuisine, succeeding in being a traditional and new cuisine according to its own taste and palate. Hatay was included in the Creative Cities Network in 2017 under the name“Gastronomy City”. Hatay province is becoming a point of attraction in terms of gastronomy tourism day by day. Functional foods are foods or nutritional components that, in addition to meeting the body's basic nutritional needs, contain components that provide extra positive effects on human metabolic functions and physiology, are traditional nutrients, or are traditionally attributed to this and are a part of the normal nutritional routine. In this study, consumers' functional evaluation of Hatay local dishes and their knowledge levels about functional foods were examined. In the survey used in the research; demographic questions consist of questions about the concept of functional food and the functional evaluation of local dishes. The evaluation and analysis process of the research data was carried out using the SPSS 27.0 statistical program. A total of 270 people, 143 (53%) men and 127 (47%) women, participated in the study.