Kamuda stratejik yönetimin uygulanabilirliği açısından bilgi sistemlerinin önemi: Sosyal Güvenlik Kurumu'nda bir uygulama
The importance of information systems as regards the applicability of strategic management in public administration, an application in Social Security Institution
- Tez No: 399390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kamu yönetimi alanında ortaya konulan yeni yaklaşımların bir sonucu olarak, kamuda stratejik yönetim uygulanmaya başlamasının ardından bazı sorunlar da ortaya çıkmıştır. Stratejik yönetimin kamuda uygulanmasının gündeme gelmesinden bu güne, bu konu tartışılmaya devam etmektedir. Bu çalışmada; Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden, kamuda stratejik yönetim uygulamalarında yaşanan sorunlara, bilgi sistemleri açısından bakıldığında nasıl bir durumun ortaya çıktığı araştırılmıştır. Bu amaçla, SGK'nın 2010-2014 yılını içine alan birinci stratejik planlama dönemine ilişkin uygulamaları, bilgi sistemleri ile ilişkilendirilerek incelenmiştir. Çalışmada, SGK'nın birinci stratejik planlama dönemine ilişkin yaptığı çalışmalara ve bunların sonuçlarına yer verilerek sonuçların başarısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca bu çalışmalarda yer alan bilgi sistemlerine değinilmiş ve bilgi sistemlerinin yapılan çalışmalara ve ortaya çıkan sonuçlara etkisi tespit edilerek bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın sonunda; stratejik yönetimin uygulama aşamasında bazı sorunların bulunduğu ve hedeflenen başarının yakalanamadığı, bu süreçte bilgi sistemlerinden yararlanıldığı ve elde edilen sonuçlar açısından bilgi sistemlerinin etkili olduğu, dolayısıyla bilgi sistemlerinin kullanılmasının stratejik yönetimin uygulanabilirliğini nispeten yüksek oranda olumlu etkilediği sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After strategic management started to be implemented in the public sector as a result of the new approaches set out in the public administration, it has also emerged some problems. This topic has been continued to be discussed since the implementation of strategic management became a spotlight topic in public sector. With this study, through the Social Security Institution, it has been investigated what kind of situation has been emerged as a result of the problems in strategic management practices in public sector in terms of information systems. To this end, the practices, related to the first strategic planning period of Social Security Institution (SSI) including the years 2010-2014, were analyzed in relation with of information systems. In the study, it has been mentioned about SSI's studies related to first strategic planning period and their results besides it has been tried to be explained the success of outcome by this way. Also, it has been mentioned about information systems which exist in these studies and it has been attempted to obtain the some results by identifying effect of information systems on studies which were done. At the end of the study; it has been found out some problems in the run phase of strategic management and the target achievement was not caught, it was utilized from information systems in this process and information systems were effective in terms of the obtained results, hence the use of information systems had a positive effect on high rate in some degree on the applicability of strategic management.