Bolu şehrinin kuruluşu - gelişmesi ve fonksiyon alanları
The establishment, improvement and function areas of Bolu city
- Tez No: 399395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN GÜNGÖRDÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bolu, Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz bölümü sınırları içerisinde yer alır. Yerleşme nüfus sayısı, fizyonomik görünümü ve fonksiyonları ile bir şehir özelliği taşımaktadır. Yakın geçmişte tarım fonksiyonu birinci derecedeki önemini kaybetmiş; buna karşılık eğitim, sağlık, ulaşım, yönetim ve ticaret gibi iş kollarından oluşan hizmet fonksiyonları önemli bir gelişme göstermiştir. Bu çalışmada, literatür taraması, veri toplama ve analizi yapıldı. Gözlem methodu sayesinde Bolu şehri ile ilgili bilgiler incelendi. MTA, DSİ, TÜİK gibi kurumlardan alınan veriler grafiğe dönüştürüldü ve yorumlandı. Çalışma sahasının eksik yönleri tespit edildikten sonra bazı çözüm önerileri bu araştırmanın sonuç kısmında ifade edildi. Haritaların hazırlanmasında kullanılan veriler, Bolu Belediyesi İmar ve Şehircilik biriminden temin edildi. Bu haritalara göre şehrin gelişim yönü tespit edildi. Şehrin arazi kullanımındaki eksikliklere bazı çözüm önerileri sunuldu. Bunun yanı sıra turizm potansiyeline sahip bazı yerlerin eksik yönlerine işaret edildi ve bunun için bazı öneriler verildi. Geçmişten günümüze önemli geçiş yolu üzerinde bulunan Bolu, farklı fonksiyonlar edinmiştir. Bunları edinirken üniversitenin kurulması, milli parklara sahip olma süreci de etkili olmuştur. Bolu, dört mevsim boyunca doğal güzelliklerini cömertçe sergileyen yapısı yanında, zengin tarihi ve kültürel varlığı, büyük merkezlere yakın konumu, ulaşım kolaylığı ile turizm açısından önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Bolu is located in Western Black Sea district of Black Sea Region. The cityhas the peculiarities of a city with its settlement, population, physiognomy apperance and functions. Agricultural functions have lost their importance in recent years; however, such service industries as education, health, transportation, administration and trade have become significant. Literature, data gathering and analysis were used in this study. Thanks to observation method, informations about Bolu city were examined. The data taken from some agencies such as MTA, DSI, TUIK were transformed to graph and interpreted. After identifying missing side of field of study, some solutions were expressed in conclusion of this research. The data used in preparing maps were supplied by Bolu Municipality Housing and Urban Development Department. According to these maps, the development direction of the city was detected. For the problems of land-use in the city, solutions were offered. Besides this, the missing sides of some places with tourism potential were pointed out and some advices were given for this. From past to now, Bolu is been on significance passageway has had different functions. When Bolu has had this functions, establishing a university, process of having some national parks has influenced on this situation. Besides Bolu's structure of generously exhibitant its natural beauties throughout the four season, in terms of tourism, Bolu has become important attraction center with accessibility, near location to big centers, cultural assets and rich history.