Kadınların özel hallerini ilgilendiren rivayetlerin tahlili ve değerlendirilmesi
Analysis and evaluation of the hadith reports pertaining to menstrual cycle in women
  1. Tez No: 399396
  2. Yazar: ŞULE SOYAL ŞENOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kadınların özel hallerinin ibadet hayatına etkisinin, hadisler ışığında değerlendirildiği bu çalışma önsöz, giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Önsözde kadınlara özel hallerle ilgili hükümleri bir araştırma konusu yapan süreçten bahsedilmiş ve çalışmanın amacına vurgu yapılmıştır. Giriş kısmında konunun önemi üzerinde durulmuş, çalışmanın sınırları ve içeriği hakkında bilgi verilmiş, ayrıca kaynakların nasıl değerlendirildiği belirtilmiştir. Birinci bölümde kadınlar ve kadınlara özel haller geçmişten günümüze Dinler tarihi ve sosyolojik açıdan incelenmeye çalışılmıştır. Daha sonra İslam'ın bu konudaki bakış açısı ortaya konularak konunun bir bütün halinde ele alınması hedeflenmiştir. İkinci bölümde ise tavaf, namaz, oruç, mescide girme, Kur'ân okuma ve Mushaf'a dokunma meselelerine kadınlara özel haller olan hayız, nifas ve istihâzanın yaptığı etkiden bahsedilmiştir. Konu başlıklarında bu konulardaki rivâyetler bir araya getirilmiştir. Söz konusu rivâyetlerin şerhleri incelenerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bazen hükmün geçerliliği tespit edilmiş, bazen seçenekler arasında tercih yapılmış, bazen de delilleriyle birlikte bu konuda verilmiş hükümlerden farklı bir hüküm öngörülmüştür. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılarak çalışmanın sonunda gelinen nokta ve bazı temenniler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the effects of the menstrual cycle on women's religious duties and practices in the light of Hadith The paper consists of a Foreword, an Introduction, two Maîn chapters and a conclusion. The Foreword talks about the process that led the author to the selection of this research topic highlighting the purpose of this research study. The Introduction part talks about the research topic and its significance, the limitations and content of the study along with the methodology used when evaluating the resources and findings. In the first chapter author attempts to review the literature on this topic in the fields of history of religions and sociology. Next, author puts forward Islam's viewpoint on the matter with the aim to address the issue as a whole. The second chapter discusses the impact of the menstrual cycle and other women's specific experiences on their religious duties and practices such as tavaf (Hajj ritual), prayer, fasting, entering the mosque, reading and touching the Qur'an. Hadith narrations on these issues have been put together under each subject headings. The analysis of commentaries for all of these Hadith narrations have been also included in evaluations. Sometimes determining the validity of a ruling is author's Maîn task, while other times it is choosing between options, and then there are other times when author chooses to give preference to different rulings by providing evidence and support over the original ones. In conclusion part author gives an overall assessment of the study and the end point the research has reached and concludes with suggestions for further research.